Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

رشد ۱۴۰ درصدی ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی در پسابرجام

جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین الملل و جذب سرمایه گذاری خارجی، از رشد 140 درصدی ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی در کشور بعد از اجرایی شدن برجام خبر داد
رشد 140 درصدی ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی در پسابرجام
شنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۰۶ - ۰۴:۱۵ |
کد خبر : ۹۸۹ |
اخبار بورسی و اقتصادی

«بهادر بیژنی» افزود: از روز اجرایی شدن برجام (27 دیماه 94) تا اول شهریور امسال، استقبال سرمایه گذاران خارجی از بازار سرمایه ایران به طور چشمگیری افزایش یافته است به گونه ای که شاهد افزایش 140 درصدی ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی هستیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تعداد کدهای صادر شده برای سهامداران خارجی در بورس گفت: اکنون 694 کد شامل 191 کد حقوقی و 503 کد حقیقی داریم. البته اگر کل بازار را نگاه کنیم می توان گفت شاخص کل بازار نیز در این مدت 19 درصد افزایش یافته است.
به گفته بیژنی، آلمان بیش از 50 درصد ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی کشورمان را به خود اختصاص داده است که نشان دهنده امنیت و درک صحیح فعالان اقتصادی این کشور از جذابیت بازار سرمایه ایران و آینده روشن آن دارند.
جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین الملل و جذب سرمایه گذاری خارجی افزود: البته ما کشورهای دیگری همچون سوئیس، دانمارک، ترکیه، انگلیس و فرانسه را هم داریم که در بازار سرمایه ایران سرمایه گذاری کرده اند.
بیژنی اضافه کرد: بعد از برجام، تعاملات ما با بازارهای سرمایه، شامل نهادهای ناظر، بورس ها و ارکان بازار سرمایه آنها افزایش یافته است از جمله اینکه تعامل ما با نهاد ناظر بازار سرمایه، بانکی و بیمه آلمان در حال جدی شدن است و به احتمال قوی تا اواخر مهرماه خبرهای خوبی را در این زمینه خواهیم شنید.
وی یادآورشد: شرکت های خارجی فعال در بازار سرمایه ایران بیشتر در صنایع شیمیایی، فلزات اساسی و پتروشیمی علاقه مند بوده و اسناد خزانه اسلامی نیز از ابزارهایی بوده که بسیار مورد توجه و اقبال سرمایه گذاران خارجی واقع شده است.
جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین الملل و جذب سرمایه گذاری خارجی همچنین از طرحی پیشنهادی سخن به میان آورد که در صورت نهایی شدن، فعالیت سرمایه گذاران خارجی بزرگ در کشور را تسهیل و یکی از ریسک های بازار را برطرف می کند.
وی در تشریح جزئیات این پیشنهاد گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی با همکاری سازمان بورس، پیشنهادی را آماده کرده که قرار است در جلسه هفته بعد هیات مدیره ارائه شود.
بیژنی تاکید کرد: ما برای سرمایه گذاران بزرگ خارجی خود تسهیلاتی را قائل می شویم؛ در واقع برای آنها شرکت سپرده گذاری خود را تبدیل به نهاد تسویه مرکزی می کنیم تا نگرانی سرمایه گذاران بزرگ بین المللی از نظر ریسک تسویه کارگزار برطرف و به جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی کمک شود.
وی خاطرنشان ساخت: البته این امکان و تسهیلات کاملا انتخابی است و اجباری در آن نیست.
بیژنی همچنین اقدام بانک مرکزی در ابلاغ دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز به نرخ آزاد به شبکه بانکی کشور را از دیگر اتفاقات مثبتی بر شمرد که بعد از برجام رخ داده است.
جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین الملل و جذب سرمایه گذاری خارجی با تاکید بر تاثیرات مثبت بین المللی برجام بر بازار سرمایه ادامه داد: از آنجا که یکی از مشکلات اساسی ما نقل و انتقال ارز به نرخ آزاد بود تصمیم اخیر، گام مهمی در جذب سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود و باید بابت آن از بانک مرکزی تشکر کرد.
بیژنی از نهایی شدن مقررات شرکت های رتبه بندی اعتباری در هیات مدیره خبر داد و گفت: با تحولات جدید، مقررات شرکت های رتبه بندی اعتباری در هیات مدیره نهایی شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، بزودی شاهد فعالیت برخی از شرکت های مطرح جهانی در ایران در حوزه رتبه بندی اعتباری باشیم؛ به ویژه آنکه مجوز یکی از شرکت های تاسیس شده با مشارکت بین المللی نیز صادر شده است.
بیژنی ادامه داد: این امر به سرمایه گذاران کمک می کند تا با آرامش خاطر و اطلاعات بیشتری وارد بازار سرمایه شوند.
وی همچنین یکی از اتفاقات خوب دیگر بعد از برجام را عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (آیسکو) ذکر کرد و افزود: این موضوع، تاثیر بسیار مثبتی بر جذب سرمایه گذاری خارجی داشته است زیرا یکی از اهداف اصلی آیسکو، حفظ حقوق سرمایه گذاران و حمایت از سرمایه گذاری است.
وی با بیان اینکه بیش از هشت سال بود منتظر این عضویت بودیم، افزود: آیسکو، این آرامش خیال را به سرمایه گذاران خارجی می دهد که استانداردهای بین المللی که از سوی این سازمان تعیین می شود، دربازار سرمایه ایران نیز - به عنوان یک عضو- اجرا شود.
بیژنی، «امضای تفاهم نامه با نهاد ناظر بازار سرمایه یونان، امضای تفاهم نامه سه جانبه با نهادهای ناظر بازار مالی کره جنوبی، امضای موافقتنامه چهارجانبه بین سازمان بورس، بورس تهران و نهاد ناظر بازار سرمایه ترکیه و بورس استانبول، امضای موافقتنامه همکاری با بورس کره جنوبی و تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان بورس در ایران و بورس کره جنوبی برای بررسی چگونگی انتشار اوراق بدهی ایران در بازار سرمایه کره جنوبی و امکان سنجی و بررسی تشکیل صندوق سرمایه گذاری مشترک در عمان و ترکیه با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی» را از دیگر اتفاقات مثبت در بازار سرمایه بعد از اجرایی شدن برجام دانست.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار