Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

سه پیام مجلس به بورس

روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه بورس اثر مصوبات روز گذشته نمایندگان مردم بر بازار سهام را بررسی کرد و نوشت: دیروز مجلس طی مصوبه ای به دولت مجوز تسعیر ارز را داد. به نظر می رسد مصوبه مزبور علاوه بر آنکه برای بانک ها پیامدهای مثبتی به دنبال داشته باشد، از چند جهت بر بازار سرمایه نیز اثر گذار خواهد بود
سه پیام مجلس به بورس
پنج شنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۰۴ - ۰۶:۳۳ |
کد خبر : ۹۸۳ |
اخبار بورسی و اقتصادی

در این گزارش که در شماره پنجشنبه چهارم شهریور به قلم زهرا رحیمی منتشر شده، آمده است: به اعتقاد کارشناسان مصوبه مزبور نخست موجب آزاد شدن منابع بزرگی برای بانک ها می شود و می تواند در وضعیت رکودی فعلی جان تازه ای به شرکت های مزبور ببخشد. مورد دیگر آغاز تک نرخی شدن نرخ ارز است که اثرات مثبتی بر وضعیت دیگر صنایع بورسی، همچون گروه پالایشی به جا خواهد گذاشت.
درهمین حال دیروز در مصوبه ای دیگر به دولت اجازه داده شد برای پرداخت بدهی خود به طلبکاران از جمله بانک ها، پیمانکاران، شهرداران (با اولویت شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت) و بدهی های مربوط به خرید تضمینی محصولات استرات‍ژیک کشاورزی، تا 400 هزار میلیارد ریال اوراق اسناد خزانه و یا سایر اوراق اسلامی منتشر و از طریق واگذاری آن به طلبکاران مزبور بدهی های خود را تسویه کند.
در این میان البته هنوز این مورد با ابهام مواجه است که تسویه بدهی ها برای پیمانکاران است یا شرکت های تولیدی را نیز شامل می شود. در صورتی که تسویه مطالبات بخش تولیدی نیز از این محل صورت گیرد، گروه های مختلفی در بورس تهران از این منظر بهره مند خواهند شد. از آنجا که بخش های تولیدی نیز بدهی های بسیاری به بانک ها دارند، سر منزل پول های مزبور در نهایت بانک ها خواهند بود و از این رو وضعیت این شرکت ها از چند جهت تحت تاثیر این مصوبه قرار خواهد گرفت.
«دنیای اقتصاد» در گزارش مزبور به بررسی مفاد این مصوبه ها و اثرات آن بر بورس تهران از منظر یک کارشناس بازار سهام پرداخته است.
ولید هلالات، کارشناس بازار سهام به تشریح مصوبه مزبور پرداخت و گفت: روز گذشته مجلس شورای اسلامی به اصلاح بخشی از بودجه سال جاری رای داد. مفاد تبصره الحاقی و اصلاحات مورد اشاره در زمینه تسویه بدهی های دولت به پیمانکاران، بانک های خصوصی و دولتی از محل تسعیر مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی است به شرطی که افزایشی در پایه پولی حادث نشود.
وی ادامه داد:این موضوع به این معناست که بانک مرکزی از محل افزایش نرخ ارز بر دارایی های خود می افزاید اما برای آنکه پایه پولی افزایش نیابد و در واقع جمع ترازنامه بانک مرکزی تغییری نکند، مطالبات خود را به این روش از دولت دریافت می کند. هلالات افزود: در بخش بعدی سقف این مبلغ 450هزار میلیارد ریال فرض شده است که از این میزان حداکثر تسویه مطالبات قانونی بانک ها از دولت 390 هزار و 8 میلیارد ریال و حداکثر سرمایه دولت در بانک ها 59 هزار و 5 میلیارد ریال خواهد بود.
این کارشناس بازار سهام اثر اقدام مزبور را تسویه بدهی های دولت دانست و گفت: دولت در پی این اقدام قانونی به نوعی یک تهاتر بدهی را بین چند بخش اقتصاد رقم خواهد زد، به نحوی که با یکسان سازی نرخ ارز، میزان دارایی های بانک مرکزی را افزایش و با تسویه بدهی خود به بانک مرکزی مجدد آن را به سطح قبلی برمی گرداند و اثر این اقدام تسویه بدهی دولت است. همچنین با توجه به سقف تعیین شده، بخشی از بدهی خود به بانک های خصوصی و پیمانکاران غیردولتی را پرداخت و همچنین در افزایش سرمایه بانکی های دولتی شرکت می کند یا بدهی های خود به این بانک ها را تسویه می کند.
**تاثیر مصوبه تسعیر ارز بر بازار سهام
تاثیر این اقدام دولت بر بازار سهام تنها بر گروه بانکی نیست. این مصوبه می تواند با استارت انجام یکسان سازی ارز آثار بسیار بزرگی بر صنایع پتروشیمی، پالایشی، دارو و خودرو داشته باشد. همچنین مطابق این مصوبه دولت با تسویه بخشی از بدهی های خود به پیمانکاران و بانک های خصوصی، منابع جدید به این شرکت ها وارد می کند و در نهایت منجر به کاهش هزینه مالی این شرکت ها یا شناسایی سود سرمایه گذاری می شود، از این رو در مجموع این پازل یک اتفاق مثبت برای بازار سرمایه به شمار می رود. این کارشناس بازار سهام افزود: با این حال مشخص نیست که دولت تنها قصد دارد بدهی خود به پیمانکاران را پرداخت کند یا تسویه حساب با تولید کنندگان نیز صورت می گیرد.
دولت در گام های قبلی اسناد خزانه را تنها به پیمانکاران اعطا کرد در صورتی که بخش های تولیدی نیز مطالبات نسبتا سنگینی از دولت دارند. به طور مثال صنعت داروی کشور خصوصا برخی هلدینگ های دارویی خصوصی مطالبات سنگینی از دولت دارند و اگر دولت در این تسویه حساب، پرداختی به تولید کنندگان نیز داشته باشد، اتفاقی بس خوشایند تر در راه خواهد بود که اثرات مثبت آن بر بازار سهام بیش از انتظار است چون تولید کنندگان و پیمانکاران به دلیل طلب از دولت امکان تسویه حساب با بانک را نداشته اند.
هلالات منزل نهایی این مبالغ را بانک دانست و افزود: هرچه دولت با این بخش ها به صورت گسترده تری تسویه حساب می کند، مبالغ بزرگ تری به بانک ها باز می گردد، بنابراین منزل نهایی این مبالغ بانک ها هستند که یا از دولت و یا از تولید کنندگان و پیمانکاران طلب دارند. همچنین حجم 400هزارمیلیارد ریال در وضعیت رکودی فعلی بسیار با اهمیت قلمداد می شود و آزادشدن این منابع اثر مثبتی در آینده نزدیک بر بازار سرمایه خواهد داشت.
**در بازار چه گذشت؟
شاخص کل بورس تهران روز گذشته، با رشد 117.5 واحدی معادل 0.15 درصدی مواجه شد و در ارتفاع 78 هزار و 82 واحدی قرار گرفت تا زیان بازار از ابتدای سال تا کنون به 2.66 درصد برسد.
بازار سهام روز گذشته همچنان شاهد انتقال کد به کد سهامی در نمادهای بزرگ و اثرگذار بود تا سریال تلاش برای سبز نگه داشتن نماگر بورس تهران تکرار شود.کد به کد شدن سهام نمادهای بزرگ برای نجات بازار موضوع تازه ای نیست و بازار به خصوص در دو سه سال اخیر بارها شاهد آن بوده است. در شرایطی که تلاش ها برای سبز نگه داشتن شاخص کل طی روزهای اخیر مورد انتقاد شدید کارشناسان قرار گرفته است، با این حال همچنان شاهد اتفاقاتی از این دست در بورس تهران هستیم.
پیامدهای زیادی برای شاخص سازی مطرح شده و این موضوع در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» نیز به کرات مورد انتقاد قرار گرفته است. کارشناسان می گویند: چنین تحرکاتی نه تنها به نفع بازار نیست، بلکه آسیب های زیادی نیز برای آن به دنبال دارد و همان طور که در مقاطع مختلف در بورس تهران دیدیم این تلاش ها هیچ گاه نه تنها بازار را نجات نداده، بلکه فقط دوران رکود و روند فرسایشی آن را طولانی مدت کرده است.
تحرکات مزبور در معاملات روزهای اخیر منجر به شکل گرفتن یک جهش مصنوعی قیمت و پس از آن نزول شدید قیمت سهم شده است. به طوری که یک روز شاهد رشد قیمت سهام تحت تاثیر کد به کد شدن سهام در یک نماد هستیم.تلاش هایی که منجر می شود، نمادها با رشد محسوس قیمتی معاملات خود را به پایان برسانند.
یک روز بعد از آن اما چون خریداری برای سهام در قیمت مزبور وجود ندارد، تشدید عرضه سهام موجب ریزش قیمت سهام می شود. مواردی که در جریان روزهای اخیر به روشنی می توان دید. به طور مثال روز سه شنبه نماد «اخابر» تحت تاثیر جابه جا یی های عمده معامله گران حقوقی در صدر جدول نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل قرار گرفت. اما پس از آن و در جریان معاملات روز گذشته در صدر نمادها با بیشترین تاثیر منفی قرار گرفت!
**رشد شاخص با اهرم «فارس» و «وغدیر»
در جریان معاملات دیروز معاملات نماد «فارس» از همان ساعات ابتدایی معاملات نماگر بازار سهام را با رشد چشمگیری مواجه کرد. این موضوع تا پایان ساعات معاملاتی ادامه داشت و در نهایت این نماد در صدر نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر محاسبه شاخص کل قرار گرفت. نماد «وغدیر» نیز تحت تاثیر جابه جایی های معامله گران حقوقی نیز از همان ابتدای بازار مسیر شاخص را در مسیر صعودی قرار داد و در همین راستا رتبه دوم جدول نمادها با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل در اختیار این نماد قرار داشت.
**استقبال از «خاور» پس از تعدیل مثبت
نماد «وخاور» تحت تاثیر تعدیل مثبت سود هر سهم در جریان معاملات دیروز با اقبال معامله گران مواجه شد و در نهایت این نماد در رتبه سوم نمادهای اثر گذار بر رشد شاخص قرار گرفت. نماد معاملاتی شرکت بانک خاورمیانه پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه، تحت تاثیر تعدیل مثبت 7 درصدی سود هر سهم خود، دیروز مورد توجه سهامداران قرار گرفت و در نهایت رشد چشمگیر 7 درصدی را برای نماد مزبور به همراه داشت. در مقابل نمادها با اثرگذاری مثبت بر شاخص کل، نمادهای «اخابر» و «شبندر» قرار داشتند که رتبه های نخست نمادها با بیشترین تاثیر منفی بر محاسبه شاخص کل را به خود اختصاص دادند.
**در بازار چه گذشت ؟
ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از 241 میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد سهم و اوراق طی 50 هزار و 600 نوبت داد و ستد بود که در نهایت منجر به رشد 0.15 درصدی شاخص کل شد. شاخص کل هم وزن اما روز گذشته با19.3واحد افت معادل 0.13درصد مواجه شد.این موضوع نشان می دهد رشد دیروز بورس تحت تاثیر رشد قیمت نمادهای بزرگ در اثر جابه جا یی های عمده دراین نمادها صورت گرفته است.بیشترین حجم و ارزش معاملات دیروز در اختیار نماد «خساپا» قرار داشت. حجم و ارزش معاملات «خساپا» به ترتیب بیش از 108 میلیون سهم و 13 میلیارد تومان بود. «وخاور» بیشترین افزایش قیمت و «خرینگ» با بیشترین کاهش قیمت مواجه شد.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار