Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

مخالفت مجلس با خروج پتروشیمی‌ها از بورس و بازگشت رانت‌‌خواری

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به مخالفت قاطع مجلس با خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا اشاره کرد و گفت: همچنان خبرهایی درباره ادامه تلاش برخی افراد برای خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالا به گوش می‌رسد که این تلاش‌ها جای تعجب دارد
مخالفت مجلس با خروج پتروشیمی‌ها از بورس و بازگشت رانت‌‌خواری
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۵/۳۱ - ۰۵:۵۳ |
کد خبر : ۹۲۵ |
اخبار بورسی و اقتصادی

«محمدرضا پورابراهیمی» درباره تلاش برخی افراد برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا افزود: بحث پذیرش کالاها در بورس کالای ایران بر اساس قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال 1384 انجام شد و از آن زمان تاکنون همه مسئولان اقتصادی تلاش کرده‌اند برای شفافیت در این بازار کالا، از حاکم شدن سازوکار عرضه و تقاضا بر نظام اقتصادی و تخصیص بهینه منابع از ظرفیت‌های بورس کالای ایران بهره ببرند.
پورابراهیمی اضافه کرد: چارچوب معاملات در بورس کالای ایران مشخص است و این بازار کالایی منسجم، بر پایه شفافیت بنا شده و اینکه عده‌ای با بهانه‌های مختلف به دنبال خروج بخشی از محصولات از بورس کالا هستند به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سؤال اینجاست چرا بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا تاکید وجود دارد؟ اگر مبنا این است که در بورس کالا شیوه تخصیص‌ها خوب نیست و در ثبت عرضه و تقاضا اشکال وجود دارد، این سازوکار از سوی نهادهای بالادستی و بر اساس بخشنامه‌هایی به بورس کالا ابلاغ شده است و بر این اساس،‌ اگر اشکالی در این زمینه وجود دارد باید برطرف شود.
وی افزود: همچنین بورس کالا با ارتباط و تعامل نزدیک با فعالان صنایع توانسته است خواسته‌ها و نیازهای آنها را بر پایه وظایف خود برآورده کند؛ برای نمونه امروز در کنار معاملات نقدی، معاملات «سلف» و حتی قراردادهای بلندمدت نیز در بورس کالا انجام می‌‌شود به این ترتیب مشخص می‌شود افرادی که همچنان به دنبال خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا هستند، خواسته‌هایی دارند که فقط در بازار غیرشفاف خارج از بورس برآورده می‌شود.
پورابراهیمی تاکید کرد شک نکنید اگر سامانه «بهین یاب» پالایش شود، به دخالت در شیوه عرضه و تقاضای بورس کالا نیازی نیست.
وی گفت: بورس همواره برای برگزاری نشست‌های هم‌‌اندیشی و همفکری با دست‌اندرکاران بازار اعلام آمادگی کرده و برای بهتر شدن روند معاملات انعطاف لازم را داشته است، به این ترتیب جای هیچ بهانه‌ای برای عده‌ای خاص باقی نمی‌ماند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: همراه با بازگشت نشانه‌های رونق اقتصادی به کشور، رسیدن به شفافیت و سلامت اقتصادی از برنامه‌های اصلی دولت است که بر این اساس صنایع راهبردی همچون پتروشیمی نیز باید در بستری شفاف و رقابتی مورد معامله قرار بگیرند تا شاهد توسعه روزافزون این صنعت و رشد سرعت و رونق اقتصادی باشیم.
به گفته وی، خروج معاملات پتروشیمی از بورس در شرایط حساس کنونی زمینه بازگشت رانت‌های کلان و ضربه زدن به پایه‌های اقتصادی کشور را مهیا می‌کند.
پورابراهیمی گفت: با همه این تفاسیر، باید عنوان کرد تجربه سال‌های گذشته معاملات بورس و بررسی بهانه‌های مطرح شده درباره این بازار به اینجا ختم می‌شود که بورس کالای ایران به دلیل ایجاد شفافیت در معاملات محصولات پتروشیمی، منافع عده‌ای را که موافق شفافیت نیستند به خطر انداخته است و آنها هر از گاه سعی دارند با نفوذ و برخی ارتباطات، برگ بازار پتروشیمی را به سود منافع شخصی خود ورق بزنند که بدون شک موفق نمی‌شوند.
شنیده شده است نعمت‌زاده وزیر صنعت به دنبال خروج پتروشیمی از بورس کالاست.

مطالب تکمیلی

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار