Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

فرآیند سپرده کردن سهام در بورس آسانتر شد

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: پروژه فرآیند سپرده سازی سهام برای اشخاص حقیقی در راستای افزایش ارائه خدمات به سهامداران بازار سرمایه تکمیل شد
فرآیند سپرده کردن سهام در بورس آسانتر شد
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ - ۰۸:۲۶ |
کد خبر : ۸۵۹ |
اخبار بورسی و اقتصادی

"محمدرضا محسنی" با اعلام این خبر افزود: مدیریت ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی در مدت چهار سال گذشته اقدامات گسترده ای را برای بهبود فرآیند سپرده سازی سهام برای اشخاص حقیقی و حقوقی انجام داد که در نهایت این پروژه بزرگ بازار سرمایه اواخر هفته گذشته با سپرده کردن سهام شرکت ایران مرینوس به پایان رسید.
مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) خاطر نشان کرد: با تکمیل این پروژه، درصد سهام غیرسپرده حقیقی به کل سهام ثبت شده از یک به نیم درصد، تعداد کدهای حقیقی دارای سهم غیرسپرده از 24 به 5 درصد و سهام غیرسپرده از 14 به 7 درصد کاهش یافته است.
محسنی خاطر نشان کرد: سهامداران در گذشته برای تحویل گواهینامه های سهام خود باید به تالار سعدی مراجعه می کردند و نیازمند دریافت گواهینامه کاغذی پس از انجام عملیات و اقدامات شرکتی(نظیر انتقالات قهری، اصلاح مشخصات و سپرده کردن سهم بعد از افزایش سرمایه و غیره) بودند. با توجه به تفاوت زمانی حداقل یک روزه اجرای عملیات در سیستم و سپرده شدن سهم و صدور گواهینامه در روز بعد، مراجعان شهرستانی با مشکلات عدیده ای برای حضور در تهران روبرو بودند.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری ادامه داد: فرآیند سپرده کردن سهم برای افرادی که به کارکزاران مراجعه می کردند نیز بسیار پیچیده و زمان بر بود به همین علت، بهبود فرآیند از دو منظر حذف رویه سپرده موردی برای سهامداران حقیقی و ایجاد قابلیت تولید و در دسترس قراردادن گواهینامه های سهامداران به صورت الکترونیکی و بدون حضور فرد در سمات، به صورت همزمان در دستور کار مدیریت ناشران شرکت سپرده گذاری قرار گرفت.
وی اضافه کرد: با برنامه ریزی صورت پذیرفته به عنوان گام نخست از سال 1391 مذاکرات متعددی با ناشرانی که سهام غیر سپرده به ویژه برای اشخاص حقیقی داشتند، برگزار شد که خوشبختانه ایران مرینوس، آخرین شرکتی بود که با سپرده کردن سهام خود، این پروژه بزرگ را تکمیل کرد.
محسنی گفت: در گام دوم با اتصال به دفاتر پیشخوان دولت، تولید و ارسال گواهینامه های الکترونیکی به صورت غیرحضوری برای سهامداران فراهم و با سامانه توزیع آنلاین گواهینامه، حتی مراجعه آنها به سمات پس از ثبت درخواست در دفاتر پیشخوان برای اقدامات مختلف(نظیر انتقال قهری، اصلاح مشخصات و غیره) حذف شد تا گام مهمی در ارائه خدمات به ذی نفعان بازار سرمایه برداشته شود.
وی نیاز نداشتن سهامداران برای مراجعه حضوری به ناشر، سمات و کارگزاران، سپرده باقی ماندن دارایی بعد از کلیه اقدامات شرکتی، قابل دریافت بودن گواهینامه های ناشی از سهام سپرده به صورت اتوماتیک با دریافت پیامک و کدرهگیری و حذف مراجعات مکرر سهامداران به ناشران برای دریافت برگه سهم و گواهینامه و رفع مغایرت را از مهم ترین مزیت های اجرای پروژه سپرده کردن سهام اعلام کرد.
محسنی استفاده از سیستم معاملات آنلاین و مراجعه به کارگزاران برای فروش سهم در کمترین زمان ممکن، نگهداری دارایی ها به صورت شفاف، امکان توثیق سهام و بهره مندی از سایر خدمات برای سهام سپرده، قابل معامله شدن دارایی بلافاصله در روز بعد از سپرده کردن و به حداقل رساندن امکان بروز مغایرت بین سیستم نگهداری دارایی ناشر و سمات را از دیگر ویژگی های این طرح ذکر کرد.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری در پایان از تلاش های دکتر مطهره مروج و کارشناسان مدیریت ناشران این شرکت برای اجرا و تکمیل این پروژه بزرگ در بازار سرمایه تجلیل کرد.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار