Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

کدام گروه بورسی دیروز خلاف روند کلی بازار حرکت کرد؟

برخلاف روندکلی بازار که مثبت بود، گروه خودرویی روز منفی را پشت سرگذاشت و نماد شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، زامیاد، پارس‌خودرو، ایران‌خودرودیزل، سایپادیزل و گروه بهمن قرمز‌پوش شدند
کدام گروه بورسی دیروز خلاف روند کلی بازار حرکت کرد؟
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۵/۱۷ - ۰۸:۱۳ |
کد خبر : ۷۶۸ |
اخبار بورسی و اقتصادی

روز گذشته در داد‌و‌ستدهای گروه خودرویی در بورس اوراق بهادار تهران 276 میلیون و 859 هزار سهم به ارزش 43 میلیارد تومان در 20 هزار و 982 نوبت معاملاتی مورد داد‌و‌ستد قرار گرفت. از سوی دیگر در پایان معاملات روز گذشته، ارزش بازار گروه خودرویی بالغ بر 16 هزار و 700 میلیارد تومان شد.

در معاملات روز شنبه برخلاف روندکلی بازار که مثبت بود، گروه خودرویی روز منفی را پشت سرگذاشت، به طوری‌که نماد شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، زامیاد، پارس‌خودرو، ایران‌خودرودیزل، سایپادیزل و گروه بهمن قرمز‌پوش شدند، این در حالی است که تنها نمادهایی نظیر سایپا‌آذین،گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو و چند شرکت دیگر سبزپوش بودند.

موضوعی که در مورد حضور خودروسازان در بورس در روزهای گذشته بسیار خبرساز شد، مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ اخیر بانک مرکزی مبنی‌بر مهلت 6 ماهه به دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا برای فروش بخشی از دارایی‌ها و با هدف حفظ سقف تسهیلات بود، حال به اعتقاد برخی کارشناسان این ابلاغیه نوعی هشدار به این دو شرکت خودروساز است که اگر خواسته شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی را تامین نکنند، با کاهش تسهیلات دریافتی روبه‌رو خواهند شد.

این در حالی است که برخی معتقدند شورای پول و اعتبار می‌تواند ترتیبی اتخاذ کند تا ایران‌خودرو و سایپا اقدام به فروش سهام زیرمجموعه‌های متعدد کنند که ارزش آن بسیار بیشتر از سهام 33 درصدی سهام بانک پارسیان است که در اختیار ایران‌خودرو قرار دارد، با این اقدام هم سهام به اصطلاح «تو دلی» این دو شرکت واگذار می‌شود و هم باعث چابک‌سازی و شفافیت بیشتر صنعت خودرو خواهد شد. از سوی دیگر اگر بخواهیم به وضعیت کلی بازار نگاهی بیندازیم، می‌توان گفت شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان دادوستدهای روز شنبه، با افزایش 469 واحدی به رقم 78 هزار و 326 واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با 11 واحد افزایش عدد 14 هزار و 376 واحد را برای خود ثبت کرد. روز گذشته همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 516 واحدی روی رقم 88 هزار واحد ایستاد. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 403 واحدی به عدد 55 هزار و 652 واحد رسید که شاخص بازار دوم با 590 واحد افزایش عدد 166 هزار و 348 واحد را برای خود ثبت کرد. بر اساس این گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتی 3 شرکت فولاد مبارکه اصفهان با 74 واحد، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با 55 واحد و پتروشیمی مبین با 51 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل دادوستدهای سهام در نماد معاملاتی 3 شرکت سایپا با 43 واحد، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با 28 واحد و مخابرات ایران با 15 واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

در پایان معاملات دیروز، ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از 322 میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و 355 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در 96 هزار و 161 نوبت داد‌و‌ستد بود.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار