Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد
بورسی بررسی کرد

نگاهی به طرح های توسعه شرکت های پالایشی

در روزهای اخیر شاهد افزایش توجه سهامداران به گروه پالایش بودیم.در این مطلب نگاهی به طرح های توسعه شرکت های این گروه پرداخته ایم
نگاهی به طرح های توسعه شرکت های پالایشی
چهارشنب | ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۰۶:۱۰ |
کد خبر : ۶۴۸ |
تحلیل های رایگان

در روزهای اخیر شاهد افزایش توجه سهامداران به گروه پالایش بودیم.در این مطلب نگاهی به طرح های توسعه شرکت های این گروه پرداخته ایم

شاوان: طرحهای افزایش کیفیت و ظرفیت پالایشگاه لاوان با هدف افزایش عدد اکتان بنزین، کاهش گوگرد گازوئیل و دیگر فرآورده‌های نفتی، تولید گاز مایع به ۲۰۰ تن، بنزین به بیش از ٢ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر، نفت‌گاز به سه میلیون لیتر در روز، سوخت جت به یک میلیون و نفت‌کوره به سه میلیون لیتر در روز اجرا شده است. با اجرای این طرح از نیمه دوم سال جاری، ظرفیت تولید بنزین یورو 4 کشور به 8میلیون لیتر می رسد.

#شبندر: پروژه افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس در مرحله پیش راه‌اندازی است و تا نیمه دوم امسال بنزین تولیدی در این پروژه وارد بازار می‌شود. با اجرای این پروژه روزانه سه میلیون لیتر افزایش ظرفیت را در این پالایشگاه شاهد خواهیم بود و از لحاظ کیفیت هم هشت میلیون لیتر از بنزین تولیدی‌ روزانه پالایشگاه بندرعباس یورو ٤ می‌شود. پروژه کاهش تولید مازوت در پالایشگاه بندرعباس سرمایه‌گذاران زیادی دارد و با اجرای این پروژه‌ مقدار تولید مازوت این پالایشگاه به زیر ١٠ درصد می‌رسد و همه فرآورده‌های پالایشگاه بندرعباس به بنزین و نفت‌گاز بدل می‌شود.( تولید و فروش مازوت، زیان ده است )

شپنا: شرکت دایلم کره جنوبی پروژه کاهش مازوت پالایشگاه اصفهان را هفته گذشته با امضای قرارداد به دست گرفت که برای اجرای این پروژه ٢,٥ تا سه میلیارد دلار اعتبار نیاز است. توافقنامه اجرای این طرح هفته گذشته دوشنبه (٢٨ تیرماه) به صورت EPC مشروط به تامین فایناس با شرکت دایلم کره جنوبی، پالایشگاه اصفهان و شرکت ملی مهندسی و ساختمان به عنوان مجری طرح امضا شد. پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال شرایط برای آغاز دوباره طرح فراهم و همکاری دولت بویژه وزارت امور اقتصادی و دارایی در صدور ضمانتهای دولتی در این زمینه راهگشا باشد و راه برای شتاب بخشیدن به آغاز دوباره پروژه هموار شود. کاهش روزانه ١٦ هزار بشکه ای خوراک پالایشگاه، کاهش روزانه ١٠ میلیون لیتری نفت‌کوره تولیدی پالایشگاه اصفهان با بکارگیری فناوریهای نو، افزایش روزانه ٨,٥ میلیون لیتری تولید بنزین از دستاوردهای مهم این طرح است.

شتران: روژه کاهش مازوت در پالایشگاه شهیدتندگویان در مرحله مطالعه قرار دارد و شرکت ژاپنی جی جی سی مطالعات اولیه آن را انجام می‌دهد. الایشگاه تهران درباره اجرای پروژه کاهش نفت‌کوره با شرکت جی جی سی وارد مذاکره شده و کار به امضای یادداشت تفاهم (MOU) انجامید. در چند سال اخیر مدیران پالایشگاه تهران با بررسیها و تحقیقات وسیع دو پروژه تقلیل بنزن بنزین و واحد جدید سی سی آر CCR را تعریف کردند که اجرای پروژه تقلیل بنزن و واحد جدید سی سی آر هم اکنون در مرحله برگزاری مناقصه میان چند شرکت خارجی برای دریافت دانش فنی این واحد است که بزودی در مورد آن تصمیم‌گیری ‌خواهد شد و مذاکره برای امضای قرارداد با صاحب دانش فنی آغاز می‌شود. هم اکنون بنزین تولیدی شرکت پالایش نفت تهران نزدیک به استانداردهای بنزین پاک است، گوگرد موجود در بنزین تولیدی این پالایشگاه با یورو ٤ مطابقت می‌کند و حتی بهتر از آن است ؛ اما میزان بنزن موجود در آن هنوز به سطح استاندارد یورو ٤ نرسیده است. در این پالایشگاه هم اکنون روزانه ٦,٥ میلیون لیتر بنزین با گوگرد بسیار کم و ١٢ میلیون لیتر گازوئیل در حد یورو ٥ در حال تولید است که پیش‌بینی می‌شود تا ٣,٥ سال دیگر این واحدها به بهره‌برداری برسند و کیفیت بنزین تولیدی پالایشگاه تهران مانند نفت‌گاز به یورو ٤ ارتقا یابد.

تاپیکو: فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس ٩٠ درصد رشد داشته است و تولید بنزین این مجتمع تا پایان سال آغاز می شود. پروژه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف پالایش ٣٦٠ هزار بشکه در روز میعانات گازی پارس جنوبی، تولید فرآورده های مطابق استانداردهای کیفی اروپا، ایجاد ارزش افزوده بیشتر بر میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه های گازی پارس جنوبی، جلوگیری از صادرات مواد خام و تبدیل آن به فرآورده‌های با ارزش تر، اشتغالزایی بیشتر در کشور و تبدیل ایران به صادرکننده بنزین به صورت طراحی، خرید و ساخت (EPC ) در حال اجراست. این طرح عظیم پالایشگاهی در زمان تکمیل همه واحدهای آن ظرفیت تولید روزانه ٣٦ میلیون لیتر بنزین و ١٥ میلیون لیتر گازوئیل را دارد که هم اکنون پیشرفت اجرایی این مجتمع پالایشی به بیش از ٩٠ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود نخستین فاز پالایشگاهی آن تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد. با بهره برداری از فاز نخست این پروژه تا پایان امسال حدود ۱۲ میلیون لیتر بنزین و ۵ میلیون لیتر نفت گاز به توان تولید کشور اضافه می‌شود.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار