Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

شبریز ۳۰ ریال سود پوشش داد

زیان هر سهم شبریز از 357 ريال که بر اساس گزارش 9 ماهه ایجاد شده بود به 30 ريال سود در گزارش 12 ماهه تبدیل شد.
شبریز 30 ریال سود پوشش داد
سه شنبه | ۱۳۹۵/۰۴/۲۹ - ۰۵:۰۷ |
کد خبر : ۵۴۹ |
گزارش ها و مجامع

زیان هر سهم شبریز از 357 ريال که بر اساس گزارش 9 ماهه ایجاد شده بود به 30 ريال سود در گزارش 12 ماهه تبدیل شد.

این شرکت که در عملکرد 9 ماهه 497 میلیارد ريال سود ناخالص عملیاتی داشت در 12 ماهه به سود ناخالص عملیاتی 1090 میلیارد ريالی رسید و در واقع طی زمستان توانست 593 میلیارد ريال سود ناخالص عملیاتی بسازد.

شبریز نرخ بنزین را در گزارش پیشبینی خود برای هر لیتر 10.599 دیده بود که در گزارش 12 ماهه 10.883 ريال محقق شده و سایر فرآورده های اصلی مثل نفت سفید و گازوئیل با نرخ بالاتری به فروش رسیده اند.


هر بشکه نفت خام حدودا نیم درصد بالاتر از پیشبینی شرکت خریداری شده اما هر مترمکعب محصول حدودا 2.5درصد بالاتر از پیشبینی شده فروش رفته و این باعث شده تا شرکت زیان عملیاتی نداشته باشد اما تقریبا در هیچ کدام از فرآورده ها به سود نرسیده و سودی که همکنون این شرکت ساخته ناشی از فروش قیر، لوبکات و گازوئیل بوده است.

بر این اساس باید بگوییم عملکرد و نرخ های زمستان به شکلی بوده که توانسته زیان عملیاتی 5 فرآورده اصلی را به صفر برساند و شرکت را در فروش گازوئیل به حاشیه سود 5درصدی و در لوبکات به حاشیه سود 18درصد برساند.

اگر فرض شود که شیوه نرخ گذاری همچون زمستان باشد، این انتظار ایجاد می شود که سود سال 1395 رشد کند.

علت این است که بر یک مبنای واحد، شرکت فرض کرده که فروش بنزین، نفت سفید و نفت کوره در سال 1394 زیان ده باشد و بر همان مبنا سال 1395 را بسته بنابراین وقتی نرخ گذاری به شیوه ای است که می تواند از زیان عملیاتی 3 فرآورده مزبور جلوگیری کند، قاعدتا باید بتواند سود سال 1395 را بهبود بخشد.

شبریز در این دوره 541 میلیارد ريال هم برگشت ذخیره ارزش موجودی محاسبه کرده که در بخش سایر درآمد عملیاتی طبقه بندی شده است بنابراین رسیدن به سود در سال 1394 مدیون برگشت ذخیره است اما برای تحقق سود در سال 1395 شرایط مهیا است.

شبریز سود هر سهم سال 557 ريال پیشبینی کرده است و اگر شرایط زمستان در سال 95 تکرار شود، تحقق این سود اتفاق عجیبی نخواهد بود.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار