Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

سرنوشت بزرگترین هلدینگ سرمایه گذاری نفتی ایران در دستان میلیاردر جوان

محمد رضا رجائیه عضو هیات مدیره نفت سپاهان که انتصابش از سوی رییس صندوق ها ،هفته گذشته لغو شد با توصیه اصغر عارفی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت منصوب شده بود و بررسی های ما نشان می دهد عارفی و رجائیه مکررا در سالهای گذشته همفکری مالی و تجاری داشته اند
سرنوشت بزرگترین هلدینگ سرمایه گذاری نفتی ایران در دستان میلیاردر جوان
سه شنبه | ۱۳۹۵/۰۴/۰۸ - ۱۰:۴۱ |
کد خبر : ۲۳۱ |
اخبار بورسی و اقتصادی

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی نفت در هفته های گذشته در تصمیمی بدون هماهنگی با هیات رییسه صندوق ها، محمد رضا رجائیه (یکی از شرکای مالی بابک زنجانی) را به عنوان عضو هیات مدیره یک شرکت بورسی معرفی کرد، اقدامی که پس از رسانه ای شدن با واکنش سخت نصرت رحیمی رییس هیات رئیسه صندوق ها مواجه و حکم لغو این انتصاب بلافاصله صادر شد.

بررسی های بیشتر توسط پیک نفت نشان می دهد؛ آقایان عارفی و رجائیه در سالهای اوایل دهه 90 و در ایامی که تب قیمت دلار در کشور زبانه می کشید در موضوعات تجاری و ارزی مختلفی باهم همفکری وسیعی داشته اند و این همفکری و اعتماد دوسویه باعث می شود تا عارفی در اقدامی بدون هماهنگی ، رجائیه را به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره نفت سپاهان معرفی کند.

آقای عارفی که فردی شناخته شده در بازار پول و سرمایه در بخش مسکن است از دی ماه سال 94 به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت منصوب شد، در آن ایام ؛ در نفت شایع شده بود که آقای عارفی مدیری دوپاسپوریتی است و همزمان اقامت کشور کانادا را نیز دارد؛ هر چند در همان زمان نیز بحث خطر مدیران دوپاسپورتی صنعت نفت در رسانه ها مطرح بود اما صحت یا عدم صحت اقامت همزمان اصغر عارفی در کانادا مورد بررسی دقیق تر قرار نگرفت.

اصغر عارفی که فعالان بازار سرمایه او را با القابی همچون " میلیاردر جوان" می شناسند در حالی از دی ماه سال 94 سکان مدیریت شرکت سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی را در دست گرفت که این مجموعه مالی در تشویش ناشی از اتهامات متعدد روزگار می گذراند.

یک ماه پیش از انتصاب آقای عارفی، رئيس سازمان بازرسي كل كشور از كشف يك پرونده فساد نفتي خبر داد كه يكي از متهمين اين پرونده از كشور خارج و به كانادا گريخته است.

بررسي رسانه ها درباره اين پرونده نشان داد شركتي كه در آن فساد نفتي رخ داده يكي از هلدينگ هاي زير مجموعه صندوق بازنشستگي نفت است.

به تعبیری دیگر ؛ صندوقهاي بازنشستگي نفت، با به گرو گذاشتن سرمايه اعضاي بي خبر از همه جا، نفت‌خام و فرآورده هاي نفتي را خريداري و در اختيار افرادي با شركتهايي كاغذي (ثبت شده در خارج از كشور و به لحاظ حقوقي غير ايراني) قرارداده و به دنبالش زياني چندصد ميليوني را عايد كاركنان و بازنشستگان صنعت نفت كرده بود.

عملكرد برخي از مديران و كاركنان صندوق، كه به اتكا سرمايه ديگران و با خيالي آسوده، وارد تجارت نفت‌خام، ميعانات گازي و فراورده هاي نفتي و پتروشيمي و حتي كشتي­‌داري و كشتيراني شده بودند ،نشان مي‌داد به غير از زيان و انبوهي از پرونده هاي قضايي و حقوقي حاصلي نداشته است.

اما تغییر مدیریت در شرکت سرمایه گذاری صندوق ها ، این امید را ایجاد کرده بود که شاید حداقل در این هلدینگ مالی بسیار بزرگ زیر مجموعه صندوق ها ، اتفاقات مشابه رخ ندهد، اما این روزها و با بررسی برخی اقدامات آقای عارفی ، که توصیه و معرفی شریک مالی بابک زنجانی برای نشستن بر صندلی هیات مدیره سپاهان یکی از نمونه های آن است نگرانی از وقوع طیف بیشتری از موارد مبهم در این شرکت به وجود می آید.

بر همین اساس احتمال به وجود آمده است که نصرت رحیمی رییس هیات رئیسه صندوق های بازنشستگی ، رفاه و پس انداز صنعت نفت در اقدامی مدیریتی، درباره تعیین مدیرعامل جدید سرمایه گذاری صندوق جدیت بیشتری نشان دهد و با انتخاب یک فرد فاقد حاشیه ، این شرکت مهم و حیاتی صندوق های بازنشستگی نفت را از آسیب های بیشتر مصون دارد.

شایان ذکر است ؛ شرکت سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی صنعت نفت یکی از بزرگترین نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه ایران است، این شرکت که در سال ۱۳۷۹ توسط شرکت ملی نفت ایران از دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، راه‌اندازی گردید؛ در سال مالی ۱۳۹۲ با درآمدی بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان، هفتمین شرکت بزرگ ایران بر پایه میزان درآمد سالیانه، شناخته شد.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار