Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

نجات بدهکاران ارزی با سقوط یورو

بازار ارز در سطح بین‌المللی در روزهای اخیر با نوسان زیادی روبه‌رو شده و تحت تاثیر تحولات اتحادیه اروپا، ارزهایی چون یورو و پوند با کاهش ارزش و دلار با افزایش روبه‌رو شده است
نجات بدهکاران ارزی با سقوط یورو
سه شنبه | ۱۳۹۵/۰۴/۰۸ - ۰۵:۰۳ |
کد خبر : ۲۱۹ |
اخبار بورسی و اقتصادی

این افزایش و کاهش نرخ ارز برای برخی از شرکت‌های بورسی ایران مهم تلقی می‌شود زیرا این شرکت‌ها به دلیل تعاملات با شرکت‌ها و موسسات مالی جهان تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز بوده و صنایع بورسی چون پتروشیمی، فلزات اساسی، کانی‌های فلزی، کانی‌های غیرفلزی، سیمانی، ‌خودروسازی، بانکی، دارویی و ماشین‌آلات از تغییرات نرخ ارز تاثیرپذیر هستند و حتی این تغییرات می‌تواند به نوعی در شناسایی و تحقق سود این شرکت‌ها خود را نشان دهد. هر چند برخلاف اکثر شرکت‌های جهانی که از افت ارزش پوند متضرر خواهند شد، بسیاری از شرکت‌های بزرگ ایرانی به دلیل بدهی‌های ارزی می‌توانند از این قضیه منتفع شوند.

در سال‌های 91 و 92 که قیمت انواع ارزها در داخل کشور با افزایش چشمگیری مواجه شدند، بسیاری از شرکت‌های بورسی در آن تاریخ تعدیل‌های مثبت در سود پیش‌بینی شده خود داشتند. به عنوان نمونه در سال 92 که اوج افزایش نرخ ارز بود، شرکت پتروشیمی خارک 95درصد، مس ملی 230درصد و گل‌گهر 34درصد تعدیل مثبت را عملیاتی کردند و در مقابل شرکتی چون فولاد خراسان 67 درصد تعدیل منفی داد. البته تاثیر‌پذیری شرکت‌ها با توجه به بدهی و درآمد ارزی آنها متفاوت است؛ به همین دلیل برخی شرکت‌ها تعدیل مثبت و برخی دیگر منفی می‌دهند. بنابراین ارتباط شرکت‌های بورسی با دنیا تاثیر‌پذیری این شرکت‌ها را زیاد کرده و شرکت‌ها مجاب هستند که سود عملیاتی خود را به گونه‌یی تنظیم کنند که با نوسانات ارز زیانده نشوند.

کاهش نرخ یورو
شرکت‌های داخلی به این دلیل که ایران درحال حاضر تنها می‌تواند در حوزه یورو مبادلات ارزی داشته باشد به ‌شدت تحت تاثیر نوسانات این ارز قرار دارد؛ به همین دلیل شرکت‌هایی چون خودروسازها که مبادلات یورویی دارند با ادامه‌دار بودن روند نزولی یورو از این وضعیت منتفع خواهند شد. هر چند مبادلات ارزی این شرکت‌ها می‌تواند شامل تعهدات یورویی (در قبال صندوق ذخیره ارزی یا طرف حساب خارجی) باشد. بدین ‌ترتیب در صورت تداوم نزول قیمت یورو، ارزش جاری بدهی‌های ارزی ثبت شده در ترازنامه شرکت‌ها کاهش می‌یابد؛ در نتیجه جریان خروجی وجه نقد آتی در تاریخ ترازنامه کمتر خواهد بود.

تاثیر برگزیت بر بازار ایران
در مقابل در روزهای اخیر و در سطح بین‌المللی قیمت، مواد اولیه اساسی یا کامودیتی‌ها با کاهش قیمت مواجه شده و سبب شده تا شرکت‌های داخلی از این موضوع تاثیری‌پذیری داشته باشند. شرکت‌هایی چون مس، روی و آلومینیوم هر کدام بین ۲تا ۵/ ۲درصد افت داشتند. انتشار خبر جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب افت بیش از ۵ درصدی قیمت نفت نیز شده است. در بازار ارز نیز نوسانات تکان‌دهنده بود. نرخ برابری یورو به دلار افت محسوس ۳درصدی را تجربه کرده است. نرخ برابری پوند انگلیس به دلار نیز افت حدود ۸درصدی را شاهد بوده است. شاخص دلار نیز با رشد محسوس 2/5درصدی همراه بوده است.

براساس این گزارش، برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه به دلیل خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش چشمگیر پوند و تضعیف یورو در قبال دلار، شرکت‌هایی که بدهی‌های یورویی دارند از تداوم تضعیف یورو منتفع خواهند شد. هر چند بعد از کاهش چشمگیر در روز پنج‌شنبه هفته قبل در ابتدای هفته جاری به دلیل تقاضای بالا برای خرید ارز، قیمت یورو افزایش یافت اما در بلندمدت روند یورو کاهشی خواهد بود.

شرکت پتروشیمی شیراز با وجود طرح‌های توسعه‌یی اوره و آمونیاک، تسهیلات ارزی یورویی بالغ بر 329میلیون یورو دریافت کرده که هر گونه کاهش در نرخ یورو منجر به بهبود اوضاع شرکت خواهد شد.

البته نباید از بمپنا غافل شد. شرکتی که با سرمایه‌یی حدود 15درصد پتروشیمی شیراز اما بدهی یورویی تقریبا همسطح شیراز دارد که نشان از حساسیت بالاتر این شرکت به نوسانات نرخ یورو دارد.

فایرا هم که از شرکت‌های اهرمی بازار سرمایه به حساب می‌آید و از هزینه‌های مالی سنگین هم رنج می‌برد دارای بدهی‌های یورویی است که از تضعیف یورو منتفع خواهد شد.

شرکت‌های دارویی که بخش عمده‌یی از مواد اولیه خود را از خارج کشور و معمولا به یورو تامین می‌کنند از تضعیف یورو سود خواهند برد.

شرکت‌های شیمی دارویی داروپخش، داروسازی زهراوی، داروسازی عبید، البرز دارو و شرکت سینا دارو از جمله شرکت‌هایی هستند که بیشترین مصارف ارزی را دارند.

در مقابل شرکت‌های چون ایران خودرو ایران خودرو، ذوب آهن و بانک صادرات از تغییرات نرخ ارز در صورت‌های مالی سال 94 تاثیر زیادی داشته‌اند و در سال 95 نیز این اتفاق عمیق‌تر خواهد بود.

در ابتدای سال 94 ایران خودرو 3.534.000.000 ریال از تغییر نرخ ارز عایدی خواهد داشت که نسبت به دوره مشابه در سال قبل حدود 37درصد کاهش را تجربه کرد.

ذوب آهن اصفهان نیز نیز در ابتدای سال 95 معادل 14.794.000.000ریال از تغییرات نرخ ارز به دست خواهد آورد که نسبت به دوره مشابه در سال قبل 11درصد رشد خواهد داشت.

تغییرات بانک صادرات در این بین بیش از دیگر شرکت‌های بورسی است زیرا این بانک با رشد 540 درصدی عایدی از محل تغییرات نرخ ارز مواجه شده و از رقم 464.678میلیون ریال به رقم 2.972.190میلیون ریال رسید.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار