Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد
با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی

بازار سرمایه یا مسکن؛ کدامیک در جذب نقدینگی پیشتاز خواهد بود؟

طی چند وقت اخیر بویژه از سال 92 به بعد در شرایطی که نرخ تورم روند فزاینده ای را سپری می کرد و وضعیت اقتصادی کشور روز به روز به سمت رکود پیش می رفت، بانک ها رقابت شدیدی بر سر جذب سپرده گذاران از طریق اعلام نرخ سود بالای بانکی با یکدیگر داشتند و در پی آن حجم عظیمی از نقدینگی به سمت بازار پول سرازیر شد و بازارهای موازی با آن همچون بورس و مسکن با کمبود نقدینگی و رخوت و سکون دست و پنجه نرم کردند.
بازار سرمایه یا مسکن؛ کدامیک در جذب نقدینگی پیشتاز خواهد بود؟
سه شنبه | ۷۷۴/۰۱/۱۸ - ۱۳:۲۰ |
کد خبر : ۲۰۵ |
اخبار بورسی و اقتصادی

بازار پول همواره یکی از مهمترین بازار رقیب برای بورس و بازار مسکن به شمار می رود و بسیاری از سرمایه گذاران در شرایط رکود عمیق اقتصادی ترجیح می دهند تا سرمایه خود را در بازاری بدون ریسک سرمایه گذاری کنند تا از صدمات و تبعات منفی رکود اقتصادی در امان بماند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، طی چند وقت اخیر بویژه از سال 92 به بعد در شرایطی که نرخ تورم روند فزاینده ای را سپری می کرد و وضعیت اقتصادی کشور روز به روز به سمت رکود پیش می رفت، بانک ها رقابت شدیدی بر سر جذب سپرده گذاران از طریق اعلام نرخ سود بالای بانکی با یکدیگر داشتند و در پی آن حجم عظیمی از نقدینگی به سمت بازار پول سرازیر شد و بازارهای موازی با آن همچون بورس و مسکن با کمبود نقدینگی و رخوت و سکون دست و پنجه نرم کردند.

بر این اساس بسیاری از کارشناسان ارشد اقتصادی و بازار سرمایه بر این امر معتقد بودند که با کاهش نرخ سود بانکی که در برهه ای از زمان تا 25 درصد نیز صعود یافت، نقدینگی به سمت بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای مولد مالی سوق می یابد و همزمان با آن صنایع و سرمایه گذاران از طریق رشد قیمت سهام و ابزارهای موجود در این بازار همچون اجرای برنامه افزایش سرمایه به رونق و سودآوری دست می یابند.

در این شرایط با اقدامات و مذاکرات شواری پول و اعتبارات و بانک مرکزی کاهش نرخ سود بانکی بصورت پله ای آغاز شد و در آخرین اقدام به 15 درصد کاهش یافت. حال آنکه به نظر می رسد موضوعی که کاهش نرخ سود بانکی و اعمال تبعات مثبت آن را بر وضعیت اقتصادی کشور با چالش مواجه می کند، عدم رعایت و اجرای این دستور از سوی بانک های خصوصی و دولتی و نیز موسسات مالی و اعتباری است. چرا که در دوره های اخیر شاهد تخلف برخی از موسسات مالی غیر مجاز و نیز بعضی از بانک ها بودیم که این امر موجب شد تا سرمایه گذاران برای خروج سپرده های خود از بانک ها دچار تردید و دودلی شوند. علاوه بر این یکی از موضوعاتی که به زعم بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه موجب می شود تا همچنان سرمایه گذاری بدون ریسک جذاب باشد، انتشار انواع اوراق در بازار فرابورس با نرخ سودهای 20 درصد و بعضاً بیش از آن است.

چرا که در حال حاضر انواع اوراق همچون اوراق مشارکت رایان سایپا، اسناد خزانه اسلامی و اجاره رایتل ماهانه 20 درصد در بازار فرابورس معامله می شوند که همزمان با اعلام رسمی بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد از تیر ماه جاری با افزایش اقبال مواجه شدند و رشد قیمتی را سپری می کنند و هر یک به نوبه خود و بر اساس ساز و کار تعیین شده برای اوراق بازدهی تضمین شده 20 درصدی و در برخی از موارد با اعمال شرایطی بیش از 20 درصد را به سپرده گذاران اعطا می کنند. از این رو به نظر می رسد بتدریج بخشی از نقدینگی های پارک شده در بانک ها به سمت خرید این گونه اوراق سوق یافته و روند معاملات آنها را با رونق همراه کرده است.

در این شرایط نکته قابل تأمل این است که ارزش اسمی اوراق در محدوده قیمتی 100 هزار تومان است و بازدهی تضمین شده بر اساس قیمت خرید هر اوراق یعنی قیمت 100 هزار تومان تعریف شده است. به عبارت بهتر هنگامی که سرمایه گذار در قیمت های بالاتر و در روند مثبت قیمت اوراق اقدام به خرید می کند، با توجه به هزینه ای که پرداخت می کند، دیگر بازدهی تضمین شده 20 درصد را بدست نمی آورد. چرا که همانطور که عنوان شد با اعمال هزینه خرید اوراق در محدوده قیمتی بیش از 100 هزار تومان برای هر برگ، از میزان بازدهی تضمین شده کاسته می شود.

بر این اساس به نظر می رسد رفته رفته از جذابیت خرید اوراق همراه با تداوم رشد قیمت اوراق و در کنار آن افزایش هزینه خرید آن کاسته می شود و خرید برای سرمایه گذار توجیه پذیر نخواهد بود و معاملات انواع اوراق نیز از رونق می افتد. همچنان که طبق آخرین اظهارات رییس کل بانک مرکزی با توجه به نرخ تورم تک رقمی نرخ سود بانکی نبایستی بیش از 13 درصد باشد و در کنار آن انتظار می رود تا نرخ بهره تسهیلات بانکی کاهش یابد و انتظار می رود تا تمهیداتی برای نرخ سود اوراق مشارکت اندیشیده شود.

در این شرایط سوال اساسی که مطرح می شود این است که با کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بازار پول نقدینگی به سمت کدام بازار سوق می یابد، بازار سرمایه یا مسکن؟

بر اساس این گزارش، از یک سو بسیاری از کارشناسان معتقدند که با کاهش نرخ سود بانکی منابع مالی از بازار پول به سمت بازار سرمایه سوق می یابد و از سوی دیگر برخی بر این باورند که برای خروج اقتصاد کشور و اغلب صنایع در ابتدا می بایست بازار مسکن رونق یابد تا صنایع وابسته به آن نیز در مسیر رشد و سودآوری گام بردارند.

حال باید دید که دولتمردان و تیم اقتصادی دولت چه برنامه برای احیای بازارهای سرمایه و مسکن که مدت ها است در خواب زمستانی و رخوت به سر می برند، در نظر دارد و کدام بازارها در جذب نقدینگی و حرکت در مسیر رونق پیشتاز خواهند بود؟

مطالب تکمیلی

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار