Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد
رئیس سازمان بورس خبر داد:

برنامه حرفه ایی تر کردن بورس

رئیس سازمان بورس از ظهور موسسات رتبه بندی به عنوان نهاد مالی جدید خبر داد و با اعلام شرایط صدور مجوز و رتبه بندی شرکتها و همه اوراق در آینده از برنامه سازمان برای حرفه ای تر کردن بازار خبر داد.
برنامه حرفه ایی تر کردن بورس
دوشنبه | ۱۳۹۵/۰۴/۰۷ - ۱۲:۵۵ |
کد خبر : ۲۰۱ |
اخبار بورسی و اقتصادی

محمد فطانت در جریان نشست مطبوعاتی از آغاز فرایند صدور مجوز برای موسسات رتبه بندی و شکل گیری فصل نوین بازار سرمایه ایران خبر داد و از نهادهای فعال داخلی و خارجی دعوت کرد.

فصل نوین بازار سرمایه ایران با آغاز فعالیت نهمین نهادمالی

وی با اشاره به بند 21 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار (مصوب اول آذر 1394 مجلس) و لزوم فعالیت موسسات اعتباری به عنوان یکی از نهادهای تحت نظارت سازمان بورس اظهار داشت: یکی از مطالبات به حق و دغدغه فعالان این است که نسبت به شرکت ها و اوراق اشراف داشته و از درجه ریسک و ساختار مالی آگاهی داشته باشند که این وظیفه به عهده شرکت های رتبه بندی اعتباری است.

وی با اشاره به انجام مطالعات داخلی و خارجی و نظرسنجی های مفصل برای تهیه دستور العمل تاسیس موسسات ربته بندی ، ادامه داد: از امروز (یکشنبه 6 تیر) فرایند شکل گیری موسسات رتبه بندی اعتباری به عنوان نهمین نهادمالی بازار سرمایه ایران آغاز شده و متقاضیان می توانند طبق دستورالعمل ، اقدام به ارایه تقاضا کنند تا سازمان بورس در اولین فرصت بررسی ها را انجام دهد.

سرمایه حداقلی موسسات و امکان مشارکت با شرکت های معتبر بین المللی

این مقام مسئول ادامه داد: حداقل سرمایه اسمی این موسسات که به صورت سهامی خاص هستند 5 میلیارد تومان تعیین شده و این شرکت ها که باید کاملا" مستقل باشند براساس درجه اعتبار خود، اقدام به تعیین ریسک و اعتبار شرکت ها و اوراق کنند. در این شرکت ها به دلیل اهمیت نیروی انسانی، مدیران و کارشناسان باید دارای تجربه مفیدی باشند. بنابراین با توجه به نبود تجربه فعالیت موسسات رتبه بندی در ایران ، متقاضیان می توانند با موسسات رتبه بندی معتبر دنیا مانند Fich و s&p شریک شوند.

فطانت با اشاره به حضور چند وقت پیش مدیران موسسه رتبه بندی "فیچ" انگستان در ایران و بازدید از چند شرکت، ادامه داد: سازمان بورس در مرحله اول حداکثر 5 مجوز را صادر خواهد کرد . سپس ابتدا شرکت ها می توانند به صورت اختیاری از خدمات این موسسات بهره مند شوند اما در آینده رتبه بندی اجباری خواهد بود و از شرکت های تابلوی اول معاملات بورس هم شروع خواهد شد تا سرمایه گذاران با اطلاع از درجه ریسک و اعتبار ، بهتر از گذشته تصمیم گیری کنند.

به گفته وی همه شرایط لازم برای ارایه درخواست به سازمان بورس و تاسیس موسسات رتبه بندی ، ترکیب مدیران و نیروی انسانی ، محل فعالیت و ... در دستورالعمل مربوطه قید شده و متقاضیان با مطالعه ، از مفاد آن مطلع شوند.

سه مشتری اصلی موسسات رتبه بندی و بانک ها

رئیس هیات مدیره سازمان بورس با تعدد مشتریان موسسات رتبه بندی خاطر نشان کرد: این موسسات حداقل سه مشتری اصلی در بازار سرمایه ایران خواهند داشت. اول تمام شرکت های ثبت شده نزد سازمان و اوراق منتشره از سوی شرکت ها باید اقدام به رتبه بندی و اعلام نتیجه رتبه کنند.در این صورت درجه شفافیت شرکت ها و بازار افزایش خواهد یافت.

فطانت ادامه داد: گروه دوم مشتریان شامل همه اوراق از جمله انواع صکوک و دیگر اوراق مربوط به تامین مالی پرژوه ها و بنگاه ها هستند که با توجه به افزایش ارزش روز اوراق از 3.9 هزار میلیارد تومان سال 92 به 18.5 هزار میلیارد تومان سال جاری و توجه ویژه و برنامه دولت برای بزرگتر کردن بازار بدهی و انتشار اوراق و همچنین مفاد برنامه ششم ، این گروه از مشتریان در آینده قابل توجه خواهند بود.

وی با بیان اینکه انتظار می رود ظرف سه سال آینده بازار صکوک با بازار اوراق هم تراز شود، ادامه داد: از این پس هنگام راه اندازی شرکت ها و عرضه اوراق ، مشمول رتبه بندی خواهند شد تا مردم با اطلاع از درجه ریسک و اعتبار، سرمایه گذاری کنند.

دبیر شورای عالی بورس گروه سوم مشتریان موسسات رتبه بندی را سرمایه گذاران خارجی علاقمند به عرضه انواع اوراق ایرانی در بورس های دیگر مانند بورس کره جنوبی اعلام کرد که خواهان پذیرش انواع اوراق مخصوصا" صکوک دولتی شده است.

فطانت ادامه داد: علاوه براین بانک ها و موسسات مالی اعتباری نیز به منظور افزایش شفافیت بازار پول می توانند از خدمات موسسات رتبه بندی استفاده کنند. بنابراین با توجه به حضور اکثر بانک ها در بورس و فرابورس ، انتظار می رود این گروه اولین گروهی باشند که اقدام به رتبه بندی کنند.

به گفته وی مواد 66 و 67 دستورالعمل موسسات رتبه بندی حاوی نکات مهمی بوده و بر لزوم اخذ مجوز فعالان از سازمان بورس و عدم تبلیغ موسسات بدون مجوز و اعلام رتبه تاکید کرده است.

برنامه حرفه ایی تر کردن بود/ مردم از خدمات 449 نهاد مالی استفاده کنند

این مقام مسئول در بخش دیگری به تامین مالی بیش از 100 میلیارد تومان تامین مالی بازار سرمایه از طروق انتشار انواع صکوک، افزایش سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری و... اشاره کرد و گفت: در حالی این بازار روز به روز بزرگتر شده و بازار بالقوه ایی را در اختیار موسسات رتبه بندی خواهد گذاشت که یکی از برنامه های سازمان بورس ، حرفه ای تر بازار سرمایه کشور است.

فطانت ادامه داد: بنابراین با توجه به ثبت 449 نهاد مالی در قالب 8 نهاد در بازار سرمایه ایران، افرادی که دانش کافی از سرمایه گذاری ندارند می توانند از خدمات این نهادها ار جمله موسسات رتبه بندی بهره مند شوند تا سرمایه گذاری حرفه ایی ترویج داده شود.

وی افزود: توسعه بازار شفاف و منصفانه، یکی از وظایف قانونی سازمان بورس است که از طریق ابزار های مانند اعلام درجه ریسک پذیری شرکت ها عملی می شود. چرا که در صورت اطلاع سهامداران از درجه ریسک شرکت ها و تصمیم گیری ، خواهان کاهش و بهبود ریسک شرکت ها از مدیران خواهند شد و شرکت ها نیز ملزم به بهبود شرایط می شوند. این مطالبه عمومی باعث ایجاد نظام خودکنترلی شده و شرکت ها را در مسیر مناسب تری قرار خواهد داد.

مطالب تکمیلی

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار