Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

سازمان بورس پیگیر مطالبات سهامداران در زمینه سود تقسیمی مجامع باشد

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که متاسفانه در بسیاری از موارد اقدام لازم در خصوص اطلاع رسانی توسط شرکتها در خصوص سود تقسیمی صورت نمی گیرد گفت: سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر باید پیگیر مطالبات سهامداران بویژه در زمینه سود تقسیمی مجامع باشد
سازمان بورس پیگیر مطالبات سهامداران در زمینه سود تقسیمی مجامع باشد
دوشنبه | ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ - ۰۷:۳۴ |
کد خبر : ۱۴۰۷ |
اخبار بورسی و اقتصادی

منصور کریمی گفت: به طور معمول در مجامع شرکتها مبلغی تحت عنوان سود سالیانه به هر سهم تعلق می گیرد که بر این اساس شرکتها موظف هستند در مدت معینی این سود را میان سهامداران خود توزیع کنند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته این موضوع تقریبا مختص بازار سرمایه ماست؛ چرا که در بیشتر بورس های دنیا زمانی که شرکت سال خوبی را سپری می کند، مدیران آن بجای تقسیم سود میان سهامداران، درآمد حاصله را صرف رونق بیشتر و سرمایه گذاری در شرکت می کنند که از این رهگذر و با افزایش قیمت سهام، سهامداران منفعت کسب می کنند.
وی اضافه کرد: اما متاسفانه این روال در کشور ما متفاوت با سایر بورس های دنیاست و در ایران هر چند شرکت سال سودآوری را پشت سر نگذاشته باشد، با این حال تلاش می شود مبلغی تحت عنوان سود به صورت سالیانه میان سهامداران تقسیم شوند و جالب این که سهامداران هم این انتظار را از مجامع شرکتها دارند.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که تقسیم سود یکی از دلایل افت شاخص و قیمتها در فصل مجامع است تصریح کرد: زمانی که نماد یک شرکت پس از برگزاری مجمع سالیانه با تقسیم سود بازگشایی می شود، در برخی موارد بیش از سود تقسیمی مجمع، آن سهم افت می کند و این موضوع نه تنها موجب کسب سود توسط سهامداران نمی شود بلکه کلیت بازار را هم تحت تاثیر قرار می دهد.
وی ادامه داد: بر این اساس بسیاری از سهامدارن ترجیح می دهند پیش از برگزاری مجامع از ترکیب سهامداری شرکتها خارج شوند این موضوع فشار دوباره ای را برای تشکیل صف های فروش در بورس ایجاد می کند و موجب منفی تر شدن بازار در این ایام می شود.
کریمی افزود: از سوی دیگر در برخی موارد سودهای تقسیمی توسط شرکتها واقعی نبوده و با وجود مشکلات شرکت و معوقاتی که دارند، مدیران آن اقدام به تقسیم سود در مجامع با هدف رضایت سهامداران می کنند که این موضوع موجب می شود تا سود تقسیمی در برخی موارد هرگز به دست سهامداران نرسد.
وی با بیان این که سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر باید پیگیر مطالبات سهامداران بویژه در زمینه سود تقسیمی مجامع باشد اذعان داشت: متاسفانه در بسیاری از موارد اقدام لازم در خصوص اطلاع رسانی توسط شرکتها در خصوص سود تقسیمی صورت نمی گیرد و به همین دلیل گروه زیادی از سهامداران بویژه سهامدارن خرد و حقیقی از حقوق خود باز می مانند.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار