Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد
مدیرعامل تاپیکو اعلام کرد

زمان تولید بزرگترین پالایشگاه جهان اعلام شد

مدیرعامل تاپیکو با اعلام آخرین وضعیت بزرگترین پالایشگاه جهان یعنی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از پیشرفت فیزیکی 95 درصدی فاز اول خبر داد و زمان بهره برداری را اعلام کرد
زمان تولید بزرگترین پالایشگاه جهان اعلام شد
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۱۳:۲۹ |
کد خبر : ۱۳۱۶ |
اخبار بورسی و اقتصادی

محمدحسن پیوندی از فراهم بودن شرایط برای بهره برداری از واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا مرحله گاز مایع خبرداد و به شانا گفت: بهره برداری از واحد تقطیر تنها تا مرحله گاز مایع، از لحاظ مسائل ایمنی کار صحیحی نیست و بهتر این است که با آماده‌سازی بنزین‌سازی پالایشگاه، واحد تقطیر به بهره‌برداری برسد.

امکان بهره‌برداری از فاز نخست ستاره خلیج فارس تا پایان امسال

وی با اشاره به پیشرفت 87 درصدی کل پروژه گفت: پیشرفت فیزیکی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس 95درصد است که امیدواریم با پیگیری‌ها و عزم جدی در این مسیر تا پایان امسال شاهد بهره‌برداری از این فاز باشیم. پیش‌بینی می‌شود در شرایط جدید، فاز نخست تا پایان امسال و کل پالایشگاه تا پایان سال آینده وارد مدار تولید شود.

وی با بیان این که خوشبختانه پس از برجام تجهیزات اصلی مورد نیاز پالایشگاه با رفع تحریم ها در حال ورود به کشور است، گفت: کمپرسور اصلی واحد بنزین سازی فاز یک پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس حدود 2 ماه پیش وارد کشور و نصب شد.
وی ادامه داد: از تجهیزات پالایشگاه قسمت زیادی باقی نمانده، وقتی می‌گوئیم 85 درصد یعنی تجهیزات باقیمانده عدد بالایی نیست، هرچند در پروژه‌ها همان 4 یا 5درصد پایانی خیلی زمان بر است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس؛ جلوگیری از خام فروشی

پیوندی، ساخت این پالایشگاه را در مسیر تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی اعلام کرد و افزود: با راه اندازی فاز نخست این پالایشگاه تا پایان امسال و تولید 12 میلیون لیتر بنزین به خودکفایی در تولید بنزین دست پیدا می کنیم. با راه اندازی فازهای بعدی تا پایان سال آینده برای اولین بار هدف صادرات بنزین را برای کشور رقم می زنیم.
وی با بیان این‌که ستاره خلیج فارس یکی از بزرگترین پالایشگاه های میعانات گازی دنیا و خاورمیانه و نخستین در ایران محسوب می‌شود، افزود: ستاره خلیج فارس، پالایشگاهی بسیار پیچیده و منحصر به فرد در دنیا است که با اجرای آن نه تنها صادرکننده و تولیدکننده بزرگ بنزین با کیفیت می‌شویم بلکه خریدار میعانات گازی خواهیم شد.
پیوندی با تاکید بر این‌که نقش پالایشگاه ستاره خلیج فارس در کشور و اقتصاد بسیار ارزشمند است، گفت: با ساخت این پالایشگاه، بازار خرید، رفع معضل فروش میعانات گازی در شرایط خاص، تولید حجم زیادی بنزین با استانداردهای روز دنیا و توانایی صادرات بنزین و گازوئیل با استاندارد بالا در کشور ایجاد خواهد شد.
براساس این گزارش، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت 360 هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است.
خوراک مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از 485 کیلومتر از پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی تامین خواهد شد.
با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 36 میلیون لیتر بنزین (عدد اکتان 95) و 14 میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه می‌شود.
تولید روزانه 4 میلیون لیتر گاز مایع، 3میلیون لیتر سوخت جت و 130 تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی هستند. ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه در حدود 11 میلیون بشکه است. ساخت این پالایشگاه با 700 هکتار مساحت از سال 1385 آغاز شده است و در صورت تامین به موقع منابع مالی تا پایان سال 1396 به بهره‌برداری خواهد رسید.

مطالب تکمیلی

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار