Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

آماری از عملکرد ۶ ماهه بورس کالا

مدیرعامل بورس کالا با ارایه آماری از عملکرد ۶ ماهه که با شاگرد اولی این بورس همراه شده و اقدمات مهم و برنامه های نیمه دوم سال، شرط راه اندازی شاخص و آخرین وضعیت معامله خودرو را اعلام کرد
آماری از عملکرد ۶ ماهه بورس کالا
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۱۳:۲۶ |
کد خبر : ۱۳۱۵ |
اخبار بورسی و اقتصادی

مدیرعامل بورس کالا با ارایه آماری از عملکرد ۶ ماهه که با شاگرد اولی این بورس همراه شده و اقدمات مهم و برنامه های نیمه دوم سال، شرط راه اندازی شاخص و آخرین وضعیت معامله خودرو را اعلام کرد.

حامد سلطانی نژاد در جریان نشست مطبوعاتی امروز ، با اعلام عملکرد 6 ماهه و اقدامات و برنامه های در دست اجرا تا پایان سال به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

کارنامه 6 ماهه بورس کالا با شاگرد اولی

وی درباره عملکرد 6 ماهه بورس کالا اظهار داشت: در نیمه اول سال 4.7 میلیون تن محصولات صنعتی و معدنی به ارزش 7 هزار میلیارد تومانی، 1.7 میلیون تن محصولات پتروشیمی به ارزش 5.1 هزار میلیارد تومان، 4.6 میلیون تن فرآورده نفتی به ارزش 2.7 هزار میلیارد تومان، 1.3 میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش 1.6 هزار میلیارد تومان، 533 تن طلا به ارزش 71 میلیارد تومان معامله شده است.

این مقام مسئول با اشاره به نقد بودن 54 درصد معاملات و داد و ستد 46 درصدی سلف ، ادامه داد: با احتساب قراردادهای آتی و معاملات سلف موازی ، ارزش معاملات بورس کالا در نیمه اول سال به بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده و بورس کالا به تنهایی 40 درصد از کل معاملات 88 هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه را به خود اختصاص داده و در رتبه اول بورس ها ایستاد.

به گفته سلطانی نژاد نکته حائز اهمیت معاملات 6 ماه اول سال پیشی گرفتن معاملات مبتنی بر اوراق با 18.5 هزار میلیارد تومان از معاملات بازار فیزیکی با 16.8 هزار میلیارد تومان و در راستای سیاست گذاری بورس کالا در حرکت به سمت ابزارهای مالی و توسعه بازار اوراق بهادار و همچنین سهم 51 درصدی معاملات آنلاین دانست.

سهم محصولات کشاورزی به 30 درصد کل بورس کالا می رسد

وی ادامه داد: با معامله 1.3 میلیون تن محصول در رینگ کشاورزی در نیمه اول سال، حجم و ارزش معاملات این تالار با رشد 96 و 113 درصدی همراه شده و قرار است طی دو سال آینده این بخش 30 درصد معاملات بورس کالا را تشکیل دهد.

مدیرعامل بورس کالا با اشاره به رشد 848 درصدی سلف موازی استاندارد و ارزش 3 هزار میلیارد تومانی، افزود: از این مقدار 2 هزار و 650 میلیارد تومان مربوط به سلف موازی گندم و تامین مالی مطالبات کشاورزان بود.

سلطانی نژاد در مورد اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری محصولات کشاورزی هم توضیح داد: در این ارتباط ، بیش از 65 هزار کشاورز اقدام به عرضه محصول جو در بورس کردند و در اقدامی بی سابقه در تاریخ کشاورزی ایران، 70 درصد وجوه 51 هزار کشاورز در چند روز پرداخت شد.

تامین مالی 10 هزار میلیارد تومانی بورس کالا

وی درباره نقش بورس کالا در تامین مالی هم گفت: طی نیمه اول سال بیش از 10 هزار و 660 میلیارد تومان معاملات سلف و اوراق سلف صورت گرفته و طِ آن سهم محصولات صنعتی و معدنی 49 درصد، کشاورزی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی به ترتیب 31، 17 و 2 درصد بود.

دیگر اقدامات مهم و برنامه های 6 ماه دوم

این مقام مسئول صدور رای نهایی شورای رقابت مبنی بر ادامه عرضه محصولات پتروشیمی ، اخذ دو مصوبه دستورالعمل بازارگردانی و پذیرش صندوق های کالایی از سازمان بورس ، ارائه پیش نویس دستورالعمل تابلوی مناقصه جهت تصویب در سازمان بورس و عضویت در فدارسیون بورس های جهانی را از دیگر اقدامات بورس کالای ایران اعلام کرد.

سلطانی نژاد درباره برنامه های نیمه دوم بورس کالا هم گفت: راه اندازی معاملات قراردادهای اختیار معامله بر محصولاتی همچون سکه و ذرت، راه اندازی معاملات قراردادهای آتی ارز ، پی وی سی، گواهی سپرده کالایی محصولات صنعتی و پتروشیمی، تابلوی مناقصه و معاملات زنجیره ای سلف، راه ندازی معاملات تهاتری، افزایش ساعات معاملات بازار قراردادهای آتی، اجرای سیاست قیمت تضمینی در خصوص ذرت، پیگیری عرضه ۳ میلیون تن گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی، پیگیری راه اندازی معاملات اوراق مجوز کالایی، طراحی مدل کسب و کار برای بازار فیزیکی و مشتقه به تفکیک گروه های کالایی، طراحی و اجرای سیستم مدیریت ریسک یکپارچه و طراحی و اجرای سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت از چمله برنامه های مدنظر است.

شرط راه اندازی شاخص بورس کالا و آخرین وضعیت معامله خودرو

وی بعد از ارایه این نکات، به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد و با بیان اینکه شاخص بورس کالا بعد از شکل گیری بازار مالی راه اندازی خواهد شد، درپاسخ بخ دو سئوال بورس پرس که درباره آخرین وضعیت فروش خودرو ( پراید) با استفاده از اوراق سلف و چگونگی فعالیت سرمایه گذاران خارجی در بورس کالا بود، گفت: موضوع فروش خودرو با استفاده از اوراق سلف به دلیل ملاحظاتی در مورد قیمت گذاری فعلا" منتفی شده اما همچنان پیگیر این موضوع هستیم. بنابراین این طرح متوقف نشده است.

سلطانی نژاد در مورد چگونگی فعالیت سرمایه گذاران خارجی در بورس کالا هم گفت: از طریق ایجاد ساختاری می توان امکان حضور سرمایه گذاران خارجی را فراهم کرد. در این رابطه مذاکراتی اولیه در مورد استفاده از انبارهای بزرگ دنیا و پذیرش انبارها در بورس کالا با هدف استفاده هنگام کمبود کالا، انجام شده که به دلیل اهمیت جابجایی پول باید منتظر زمان بود.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار