Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

وظایف بازارگردان چیست

بازارگردانی فعالیتی است که با هدف کاهش دامنه نوسانات قیمت اوراق بهادار و تامین نقدشوندگی آن با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار و از سوی کارگزار انجام می شود
وظایف بازارگردان چیست
دوشنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - ۰۵:۳۴ |
کد خبر : ۱۱۹۳ |
اخبار بورسی و اقتصادی

حسین خرازی مدیر عامل کارگزاری بانک کشاورزی: بازارگردانی فعالیتی است که با هدف کاهش دامنه نوسانات قیمت اوراق بهادار و تامین نقدشوندگی آن با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار و از سوی کارگزار انجام می شود.
بازارگردان به معامله گرانی گفته می شود که با دریافت مجوز و با تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار و محدود کردن دامنه نوسان قیمت آن به معامله اوراق می پردازند. بازارگردان ها از سازمان بورس مجوز دریافت می کنند و لازم است بازارگردان به عنوان بهترین مرجع اطلاعاتی اوراق بهادار عمل کند که با محدود کردن دامنه نوسان، به خرید و فروش اوراق روی می آورد.
بازارگردان برای انجام فعالیت های خود در بازار سرمایه به مواردی نیاز دارد که پول و دارایی دو نیاز اصلی به شمار می آید. از سوی دیگر باید شرایطی فراهم باشد تا این افراد به صورت مستقیم به سامانه معاملات دسترسی داشته باشند.
بازارگردانی فعالیتی حرفه ای است و بازارگردان ها باید تخصص و دانش کافی در اختیار داشته باشند تا به وسیله آن بتوانند به درستی عمل کنند. بازارگردان نقش های زیادی در بازار سرمایه ایفا می کند که افزایش قدرت نقدشوندگی یکی از مهم ترین آنهاست و به این ترتیب بازارگردان باید مطمئن شود که عرضه و تقاضا برای اوراق مورد نظر وی در بازار وجود دارد.
کنترل قیمت ورقه بهادار در یک محدوده معین و جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی از دیگر وظایف بازارگردان ها است.
درعین حال کاهش هزینه های معاملاتی از طریق کاهش شکاف قیمتی خریدوفروش و تثبیت نقدینگی در بازار سرمایه نیز از دیگر اهداف بازارگردانی است. از سوی دیگر باید شرایط مکانیزه کردن بازارگردانی نیز فراهم شود به این معنا که سیستم نرم افزاری تصمیم می گیرد براساس تعهدات در روز چه تعداد از این ابزار را در چه قیمتی خریداری کند و چه مقدار از آنها را در چه قیمتی به فروش برساند. در این شیوه معامله گر حذف می شود و فقط مدیر بازارگردانی استراتژی های معاملاتی خود را به سیستم رایانه می دهد.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار