Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

انگیزه حقوقی ها هم برای خرید ته کشید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات نخستین روز هفته با افت 350 واحد در ارتفاع 76.104هزار واحدی ایستاد. در دادوستدهای نخستین روز هفته صنایع خودرو، قند و شکر و محصولات فلزی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین صنایع بازار قرار گرفتند. بازار سهام در حالی معاملات کم جانی را تجربه می کند که به نظر می رسد این روند تا تعطیلات میان هفته همچنان ادامه داشته باشد
انگیزه حقوقی ها هم برای خرید ته کشید
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۲۸ - ۰۶:۲۴ |
کد خبر : ۱۱۸۱ |
اخبار بورسی و اقتصادی

شاخص کل چشم به راه اصلاح بیشتر

در عین حال مواجهه برخی شرکت های سرمایه گذاری بزرگ با مجامع عادی سالانه و لزوم تجمیع سهام به منظور پرداخت سود نقدی باعث شد تا برخی حقوقی های شاخص ساز بازار شاهد عرضه سهام و ورود و خروج سرمایه گذاران در نمادهای معاملاتی خود باشند. به طور کل روز گذشته بازار سهام بازاری کم حجم و کم رونق بود که تمرکز فعالان بازار سهام را بار دیگر به گروه قندی معطوف کرد. بدین ترتیب آنچه در بازار سهام در روزهای پایانی تابستان مشهود است، کمبود نقدینگی جهت ایجاد روندی مثبت و رشد قیمتی است و جریان نقدینگی موجود در بازار تنها در برخی تک نمادها وجود دارد.

عوامل رشد بورس در پاییز و زمستان

پیش بینی می شود حجم معاملات در فصل های پاییز و زمستان با افزایش همراه شود، چرا که سال مالی جدید شرکت های کارگزاری آغاز می شود و حجم زیادی از اعتبارات آزاد شده و در پی آن معاملات نیز رونق نسبی می یابند.

بنابراین شش ماهه دوم تحت تاثیر عوامل داخلی مثبت تر از نیمه نخست سال خواهد بود.

علاوه بر این گروه های دارای نسبت P/E بر ای پایین از پتانسیل رشد سودآوری برخوردارند و با توجه به افزایش قیمت نفت، صنایعی همچون پتروشیمی و پالایشی و در پی آن شیمیایی ها را می توان به عنوان صنایع پیشرو در نیمه دوم سال نام برد. علاوه بر این، رشد سودآوری گروه دارویی در صورت تک نرخی شدن ارز دور از انتظار نیست و افزایش اقبال برای خرید سهام گروه خودرو نیز منوط به تحقق برنامه های آنها جهت فروش دارایی ها و اجرای برنامه افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی هاست. باید توجه داشت صنعت خودرو در مجموع نسبت به سال گذشته عملکرد قابل قبول تری چه در بخش تولید و چه در حوزه فروش داشته است.

البته از این نکته نباید غافل شد که هزینه های مالی خودروسازان همچنان بالاست و بخش مهمی از این فروش، در جهت پوشش هزینه های مالی خواهد بود.

احتمال اصلاح بیشتر شاخص کل در روزهای آینده

در آخرین هفته شهریور همچنان طرف عرضه از طرف تقاضا قوی تر است و بیشتر سرمایه گذاران و سهامداران شرکت ها، میل به فروش دارند تا خرید؛ امری که به رکود حاکم بر بازار سهام دامن زده و از جذابیت های بورس تهران کاسته است. از دیگر سو، تاکنون گشایش خاصی در مراودات بین المللی شکل نگرفته و هرچه بوده، بیشتر به شکل تفاهم نامه بوده است. این در حالی است که امیدواری ها برای سال آینده بسیار بالاست و اکثر صاحب نظران بین المللی و داخلی، سالی خوب و پربار را برای سال 96 ایران ترسیم می کنند. با این حال طی روزهای اخیر حجم و ارزش معاملات به شدت پایین آمده و سرمایه گذاران اعم از حقیقی و حقوقی، تمایل چندانی برای خرید سهام ندارند؛

امری که بسیاری از فعالان بازار سهام را نگران ساخته است. از دیگر سو، قیمت ها و شاخص ها بار دیگر روند نزولی در پیش گرفته و روزبه روز شاهد اصلاح بیشتر و افت سطح عمومی قیمت سهام شرکت ها هستیم. این رکود حاکم بر بازارهای مالی ایران از جمله بازار سهام، به افزایش نگرانی ها دامن زده و میل به سرمایه گذاری را کاهش داده است. شاخص کل نیز به عنوان دماسنج بازار سهام همچنان در قعر کانال 76 هزار واحدی گرفتار آمده و در صورت تداوم وضعیت موجود، احتمال سقوط آن به درون کانال 75هزار واحدی وجود دارد. از جمله مولفه های مهم و اثرگذار بر بازار سهام در کوتاه مدت می توان به گزارش های شش ماهه شرکت ها اشاره کرد که می تواند تاثیرات بسزایی بر بازار سهام ایران بر جای گذارد.

سیدمحمد صدرالغروی

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار