Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

دلایل افت معاملات بورس در هفته گذشته

رخوت بازار سهام در روند معاملات هفته گذشته نیز تداوم پیدا کرد و بورس تهران در واپسین روزهای مهلت تسویه اعتبارات توسط کارگزاری‌ها، شاهد روند کم‌رمق معاملات خود بود
دلایل افت معاملات بورس در هفته گذشته
شنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۲۷ - ۰۶:۱۶ |
کد خبر : ۱۱۶۶ |
اخبار بورسی و اقتصادی

بر این اساس در چهار روز معاملاتی هفته گذشته ارزش معاملات در سه روز زیر مرز 100 میلیارد تومان بود و در نهایت نماگر این بازار با افت 287 واحدی (معادل 4/ 0 درصد) در سطح 76 هزار و 455 واحدی قرار گرفت تا عقربه بازدهی بازار زیان تقریبا 5 درصدی را از ابتدای سال نشان دهد. با این وجود آمارها حاکی از آن است که بازار در هفته جاری شاهد حضور بیشتر بازیگران حقیقی در صف‌های خرید و حمایت این گروه از بازار بوده است. گواه این گفته نیز آمار تغییر مالکیت هفتگی است که از دست به دست شدن سهم‌ها به ارزش حدود 4میلیارد تومان از سمت بازیگران حقوقی به حقیقی خبر می‌دهد.

بازار زیر سایه حقیقی‌ها
سرمایه‌گذاری آتیه دماوند در سابقه معاملاتی خود طی هفته اخیر دو روز مثبت و دو روز منفی را پشت سرگذاشت و تغییر مالکیت 5 میلیون و 760 هزار سهمی از سمت بازیگران حقیقی به حقوقی را به ثبت رساند. با این حال روز چهارشنبه این سهم شاهد فعالیت بیشتر بازیگران حقوقی بود؛ به‌طوری که بیش از دو میلیون سهم از سمت حقیقی به حقوقی جابه‌جا شده است.سهامداران فعال این نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری صنعت و معدن بودند که طی هفته اخیر تماما خریدار بوده و جمعا بیش از 2 میلیون و 659 هزار سهم از «واتی» را خریداری کرده‌اند.

شرکت ایران خودرو در هفته اخیر به جز یک روز مثبت، در دیگر روزها با روند نزولی به کار خود پایان داده است. این شرکت همچنین در بحث تغییر مالکیت به غیر از روز سه‌شنبه در دیگر روزها حمایت حقوقی‌ها را در سمت تقاضا داشته؛ به‌طوری که جابه جایی بیش از 2 میلیون سهم را به نفع بازیگران حقوقی به ثبت رسانده است. بیشترین حمایت حقوقی‌ها در این نماد مربوط به روز چهارشنبه است که این دسته از معامله‌گران بزرگ بازار با حضور پررنگ در صف‌های خرید، بیش از 5 میلیون از سهم این شرکت خریداری کرده‌اند. در بحث سهامداران فعال نیز شرکت سرمایه‌گذاری سلیم در چهار روز معاملاتی هفته مذکور 5 میلیون و 600 هزار سهم ایران خودرو را خریداری کرده است تا در حال حاضر بیش از 168 میلیون سهام «خودرو» را در پرتفوی خود داشته باشد. در عین حال معامله‌گران حقیقی نیز طی معاملات هفته گذشته 2 میلیون و 250 هزار سهم ایران خودرو را خریداری کرده‌اند.

«وپاسار» در تمامی روزهای معاملاتی هفته اخیر روند نزولی را تجربه کرده است. بر همین اساس، بررسی فعالیت بازیگران حقیقی و حقوقی بانک پاسارگاد نیز حاکی از حمایت حقوقی‌ها در صف‌های خرید بیش از حقیقی‌ها در 4 روز معاملاتی هفته گذشته است.برهمین اساس، بانک پاسارگاد با تغییر مالکیتی نزدیک به 10 میلیون سهم از سمت حقیقی به حقوقی در هفته اخیر به کار خود پایان داده است. از سهامداران فعال این بانک نیز می‌توان به شرکت نیک‌اندیشان سروش فجر اشاره کرد که بیش از 7 میلیون سهم «وپاسار» را خریداری کرده است. شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا نیز از دیگر سهامداران فعال بانک پاسارگاد است که حدود 150 هزار سهم «وپاسار» را خریداری کرده است.

کارخانجات قند قزوین نیز طی معاملات هفته گذشته شاهد یک روز منفی و 3 روز مثبت بود. بر این اساس طی 4 روز معاملاتی هفته مذکور «قزوین» شاهد تغییر مالکیت یک میلیون و 454 هزار سهم از سمت بازیگران حقوقی به حقیقی بود. حضور بیشتر سهامداران حقیقی در این نماد در حالی صورت گرفت که اکثر شرکت‌های این صنعت در هفته اخیر با اقبال از سوی سهامداران خرد مواجه بودند.همچنین، در میان سهامداران فعال این نماد شرکت بازرگانی پویا گستر دنیا قرار دارد که 4میلیون سهم قند قزوین را به فروش رسانده است. در مقابل صندوق سرمایه‌گذاری تجربه ایرانیان 35 هزار سهم «قزوین» را به پرتفوی خود اضافه کرده است.

توسعه معادن و فلزات نیز در هفته اخیر تنها یک روز مثبت داشته است. بر این اساس طی معاملات هفته گذشته این شرکت شاهد حمایت حقوقی‌ها در سمت تقاضا در تمامی روزها بود، به‌طوری که جابه‌جایی نزدیک به 9 میلیون سهم را از سمت حقیقی به حقوقی به ثبت رساند. از سهامداران فعال «ومعادن» نیز می‌توان به شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین اشاره کرد که حدود 240 هزار سهم توسعه معادن و فلزات را خریداری کرده است تا در حال حاضر حدود یک میلیارد و 114 میلیون سهام این بانک را در پرتفوی خود داشته باشد.

بررسی فعالیت بازیگران پتروشیمی مبین نیز حکایت از حمایت حقوقی‌ها در صف‌های خرید بیشتر از حقیقی‌ها در 4 روز معاملاتی هفته گذشته دارد. برهمین اساس پتروشیمی مبین که روز چهارشنبه دچار آتش‌سوزی شد با تغییر مالکیت یک میلیون و 736 هزار سهم از سمت حقیقی به حقوقی روبه‌رو شد. شرکت توسعه ومدیریت سرمایه صبا سهامدار فعال «مبین» بود که حدود 62 هزار سهم این پتروشیمی را خریداری کرده است تا در حال حاضر حدود 155میلیون سهم پتروشیمی مبین را در پرتفوی خود داشته باشد.سرمایه‌گذاری صنعت نفت نیز تنها یک روز معاملاتی مثبت در هفته اخیر داشته است. همچنین این شرکت طی این بازه زمانی شاهد تغییر مالکیت 5 میلیون و 236 هزار سهم از سمت بازیگران حقیقی به حقوقی بود. با این حال روز شنبه این سهم شاهد فعالیت بیشتر بازیگران حقوقی بود، به‌طوری که بیش از 2 میلیون و 400 هزار سهم از سمت حقیقی به حقوقی جابه جا شده است. سهامدار فعال این نماد یعنی شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان طی هفته اخیر تماما خریدار بوده و جمعا بیش از 2 میلیون و 600هزار سهم از «ونفت» را خریداری کرده است.

حال و هوای فعالان حقوقی در هفته گذشته
در هفته گذشته نیز شاهد مشارکت هر چند کمرنگ شرکت مدبران اقتصاد در سمت خرید سهام بودیم. بر این اساس طی معاملات هفته گذشته 3هزار و 500 سهم از گلتاش، 24 هزار سهم از پتروشیمی جم، 20 هزار سهم از پتروشیمی شیراز و همچنین 100 هزار سهم از صنعتی بهشهر به پرتفوی این حقوقی اضافه شده است.سرمایه‌گذاری گنجینه آرمان شهر از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که در ماه‌های اخیر و به خصوص از اوایل مرداد فعالیت پررنگی را در نقش خریدار سهام داشت. در هفته گذشته نیز شاهد مشارکت این معامله‌گر حقوقی در سمت خرید سهام بودیم. بر این اساس طی معاملات هفته گذشته بیش از 3 میلیون سهم از فولاد هرمزگان جنوب، حدود 877هزار سهم از توسعه معادن روی ایران و همچنین بیش از یک میلیون و 400 هزار سهم از پالایش نفت بندرعباس به پرتفوی این حقوقی اضافه شده است.

آرمان شهر اشتیاق زیادی به خرید سهم «کروی» در این مدت از خود نشان داده است. در این خصوص این سرمایه گذار حقوقی از تاریخ 18 مرداد به جمع سهامداران درصدی توسعه معادن روی ایران پیوست. در حالی که در این تاریخ تنها 28 میلیون و 91 هزار سهم از این شرکت به آرمان شهر اختصاص داشت، اما تا پایان هفته گذشته تعداد سهم «کروی» در پرتفوی این صندوق سرمایه‌گذار به بیش از 70 میلیون سهم رسید. شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران نیز از دیگر حقوقی‌های هفته گذشته بورس تهران بوده است که در خرید و فروش سهام دو شرکت مشارکت داشته است. بر این اساس طی معاملات هفته مذکور 200 هزار ورق از سهام فیبر ایران توسط شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران مورد خریداری قرار گرفت. این در حالی بود که در همین بازه زمانی شاهد فروش بیش از 105 هزار سهم شرکت آهن و فولاد ارفع توسط این معامله‌گر حقوقی بودیم.

موج جدید تقاضا در راه ورود به بازار
هفته گذشته سازمان بورس تغییرات جدید صندوق‌های با درآمد ثابت و مربوط به حد‌نصاب سرمایه‌گذاری و هزینه‌های بدون نیاز به تایید را ابلاغ کرد.بر این اساس مدیریت نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس در این ابلاغیه آورده است، از این پس در زمان راه‌اندازی، صندوق‌های (تنها در اوراق بهادار با درآمد ثابت و در اوراق بهادار با درآمد ثابت) مجاز به سرمایه‌گذاری حداکثر 60 درصد از دارایی‌های خود در گواهی سپرده بانکی و سپرده‌های بانکی هستند.

علاوه بر این صندوق‌های (در اوراق بهادار با درآمد ثابت) مجاز به سرمایه‌گذاری در سهام و حق‌تقدم پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس تا حداکثر 15درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق هستند. طبق مصوبه جدید، صندوق‌ها موظفند 40‌درصد از نقدینگی خود را وارد بازار سرمایه کنند که از این حجم 15 درصد می‌تواند به بازار سهام اختصاص پیدا کند. با این حساب، صندوق‌ها حداقل 25 درصد یعنی حدود 23 هزار میلیارد تومان می‌توانند تقاضا برای بازار بدهی ایجاد کنند تا بر این اساس شاهد تحرک قابل توجهی در این بخش باشیم. علاوه بر این با توجه به احتمال هدایت بخشی از این نقدینگی به سمت بازار بدهی انتظار می‌رود بازار سرمایه در نیمه دوم سال شاهد افزایش عرضه‌ها و انتشار اوراق بیشتری باشد تا با موج جدیدی از تقاضا‌ها روبه‌رو شود.

طبیعتا ورود این نقدینگی جدید رونق این بازار را افزایش داده و در کل موجبات رشد تامین مالی از طریق بازار سرمایه را فراهم می‌آورد. با همه این تفاصیل درخصوص پایداری این رونق نمی‌توان با قدرت سخن گفت، زیرا همان‌طور که در گزارش‌های قبل نیز گفته شد بر سر راه ورود این نقدینگی همچنان چالش‌های جدی وجود دارد.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار