Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

پیش بینی روند بورس تا اردیبهشت ۹۶ در ۳ دوره زمانی

شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) در تحلیلی از حال و آینده بورس ایران اعلام کرد درحالی تقریبا صبر عمده فعالان بازار سرمایه به پایان رسیده و هنوز به غیر از رشد مقطعی گروه خودرو و سپس ریزش مجدد آن - که باعث زیان عده دیگری در بازار شده - هنوز رشد پایداری برای بازار سرمایه رخ نداده و نوسانات کسل کننده بازار و نگاه به تقویم روزهای کاری است که عامل تعیین کننده بازار شده است
پیش بینی روند بورس تا اردیبهشت ۹۶ در ۳ دوره زمانی
سه شنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۲۳ - ۰۳:۵۴ |
کد خبر : ۱۱۳۲ |
اخبار بورسی و اقتصادی

ریز موج ها و نوسانات مقطعی و زودگذر بر بازار حاکم شده است. نه می توان گفت بازار ریزشی است و نه صعودی. بسیاری از تحلیلگران و فعالان هنوز زمان دقیقی برای بازگشت بازار متصور نیستند اما با بررسی شرایط بازار می توان در سه برهه‌ زمانی چشم اندازهایی را برای بازار ترسیم کرد و انتظارات معقول تری از بازار داشت.

قبل از اینکه به بررسی این سه دوره زمانی بپردازیم باید به یاد داشته باشیم مشکل فعلی بازار فقط و فقط نبود نقدینگی و رکود فراگیر بخش اقتصاد است که در بازار سرمایه بازتاب داده شده است.

جایی که بقیه بازارها نیز همچنان در رکود نسبی به سر می برند و نقدینگی را نتوانسته اند به خود جذب کنند، نباید انتظار بی مورد از بازار سرمایه داشت. بازار مسکن و ارز و تا حدودی سکه همگی علی رغم کاهش اسمی نرخ سود بانکی نتوانستند درخششی داشته باشند. بنابراین در هر زمانیکه نقدینگی ( به هر دلیل اعم از بنیادی و یا سیاسی ) وارد بازار شود روند بازار را تغییر خواهد داد.

بنابراین مشکل بازارسرمایه را نمی توان صرفا به سودآوری شرکتها مرتبط دانست. زیرا P/E بازار درحال حاضر منطقی است و تنها نبود سوخت برای حرکت یعنی حجم و ارزش معاملات است که باعث درجا زدن بازار می شود. زیرا نقدینگی تازه وارد سیستم معاملات نمی شود و به نوعی شاهد ورود و خروج سهامداران فعلی در گروه های مختلف بازار هستیم.

دوره اول: دو هفته باقی مانده تا پایان شهریور

حدود 2 هفته تا پایان شهریور ماه باقی مانده و در صورتیکه اتفاق بنیادینی در بازار رخ ندهد احتمالا همین الگوی فعلی (نوسانات مقطعی و بازار بدون روند و فرسایشی ) را در این مدت شاهد خواهیم بود.

خصوصا اینکه پایان سال مالی کارگزاری ها و فشار برای تسویه بدهی مشتریان نیز مقداری عرضه ها را افزایش می دهد.

دوره دوم : پاییز تا زمستان با دو سناریو

فصل پاییز می تواند دو چهره متفاوت در دو سناریو داشته باشد. نیمه دوم سال همواره به شکل سنتی با رکود نسبی صنایع، قطعی گاز، طوفان های موسمی در دریاها و خلیج ها، نوسانات قیمت نفت، کاهش سوخت کارخانجات و ... همراه بوده و رکودی نسبی را در کل اقتصاد رقم می زند که بازار سرمایه نیز از آن مستثنی نیست، اما این بار ممکن است داستان کمی متفاوت باشد.

اواخر پاییز امسال احتمالا کارزارهای انتخاباتی آغاز خواهد شد و مانورهای سیاسی روی ابعاد مختلفی از جمله فرهنگ، اقتصاد، امنیت ملی و ... پیش خواهد آمد. یکی از سنگرهای مهم نامزدها برای برافراشتن شعارهای انتخاباتی، اقتصاد است که معمولا به سادگی توسط عموم مخاطبان دریافت و درک می شود.

ممکن است رفته رفته در فصل پاییز شاهد دست و دل بازی بیشتر دولت در پرداخت تسهیلات، رونق بازارها و اتخاذ سیاست های عجیب و غریب در برخی صنایع باشیم.

ممکن است مصوباتی که " مثل توپ صدا می کنند" از دل جلسات دولت در چند ماه آتی بیرون بیاید. بورس نیز مستقیم و غیر مستقیم از این تصمیمات منتفع خواهد شد.

تغییر مسیر نقدینگی (به هر کجا) از مکان فعلی خود می تواند بورس را متاثر سازد و مقداری از نقدینگی را جذب این بازار تشنه کند. در طول تاریخ، سیاست های انبساطی همواره خوشایند بورسی ها بوده است. همچنین ارایه گزارش های عملکرد مناسب 6 ماهه شرکتها نیز که اواخر مهرماه منتشر می شود می تواند محرکی برای رشد بازار باشد.

دوره سوم : زمستان تا اردیبهشت 96

فصل زمستان تا اردیبهشت سال آینده را می توان زمان برداشت کاشته های اقتصادی و سیاسی دولت دانست. هر تصمیمی که دولت تا قبل از این زمان گرفته باشد در این برهه نشان خواهد داد و بیشترین برد تبلیغاتی را برای نامزد انتخابی دولت فراهم خواهد کرد. بنابراین ممکن است تغییرات قابل توجهی در داده های بازار سرمایه را شاهد باشیم.

از طرف دیگر عملکرد یکساله شرکت ها دیگر در این زمان برای همه فعالان روشن خواهد شد و شرکت ها با توجه به ارایه گزارش 9 ماهه به راحتی تحلیل خواهد شد.

اگر این عوامل (عملکرد شرکت ها و قیمت های جهانی و ... به همراه سیاستهای دولت ) همراستا باشند و نقدینگی قابل توجهی وارد بازار شود می توان به رشد و رکورد شکنی بازار در 8-9 ماه آینده امیدوار بود. این رشد ممکن است ابتدای این دوره، اواسط آن و یا به احتمال فراوان اواخر آن رخ دهد.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار