Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

درخشش فلزات اساسی در بورس تهران

بررسی چشم‌انداز بازار جهانی فلزات اساسی همواره به‌عنوان یکی از موضوع‌های اصلی سرمایه‌گذاران بازار سهام مورد توجه بوده زیرا پیروی قیمت فروش محصولات تولیدی صنایع بورسی از نرخ‌های جهانی می‌تواند روند سودآوری آنها را با افت و خیزهای مختلفی روبه‌رو کند
درخشش فلزات اساسی در بورس تهران
شنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۲۰ - ۰۵:۳۳ |
کد خبر : ۱۱۱۱ |
اخبار بورسی و اقتصادی

روند تغییرات قیمت سهام گروه کانی‌های فلزی و فلزات اساسی از ابتدای امسال نشان دهنده آن است که نرخ سهام آنها همسو با تغییرات قیمت فلزات در بازارهای جهانی، حرکت کرده و این روند نشان‌دهنده وابستگی نرخ محصولات تولیدی این شرکت‌ها با قیمت‌های جهانی است.
کارشناسان معتقدند، پیش‌بینی چشم‌انداز وضعیت اقتصاد جهانی و به دنبال آن بازار فلزات اساسی بسیار دشوار است، زیرا این فلز به شدت از قیمت‌های بین‌المللی تاثیر می‌گیرد. از سوی دیگر با رونق ساخت‌وساز و انجام پروژه‌های عمرانی نیز میزان معاملات فلزات اساسی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

بازدهی مناسب گروه فلزات اساسی
در این‌باره یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است، قیمت فلزات اساسی در جهان در ماه‌های اخیر رشد زیادی را تجربه کرده و از آنجایی که قیمت این فلزات در داخل کشور از قیمت‌های جهانی تاثیر می‌گیرند، نرخ آنها در داخل ایران با رشد روبه‌رو شده است.
نوید اختری‌زاده با اشاره به اینکه قیمت سهام تولیدکنندگان فلزات اساسی در ماه‌های گذشته با رشد روبه‌رو شده است، بیان کرد: به عبارت دیگر رشد قیمت سهام این گروه پیش‌خور شده و توجیه چندانی ندارد که با افزایش قیمت‌های جهانی بازهم قیمت سهام با شیب زیادی در بازار سرمایه افزایش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه افق قیمتی فلزات اساسی منفی نخواهد بود، بیان کرد: قیمت سهام فلزات اساسی در بازار سرمایه رشد خود را انجام داده و اکنون نیاز به استراحت دارند البته گروه زغال‌سنگ و سنگ‌آهنی‌ها مستثنا هستند زیرا احتمال رشد برای آینده آنها نسبت به دیگر محصولات فلزی به‌ویژه روی بیشتر است.
اختری‌زاده با اشاره به اینکه برخی از سهام شرکت‌های تولیدکننده روی بازدهی زیادی داشته‌اند، اظهار کرد: قیمت روی جهانی به ۲۳۰۰ دلار در هر تن رسیده است. با توجه به این افزایش قیمت، تولیدکنندگان این محصول در داخل کشور نیز با رشد قیمتی روبه‌رو شده‌اند و بازدهی‌های مناسبی داشته‌اند. برای نمونه سهم کروی بازدهی ۱۰۰درصدی را نصیب سهامدارانشان کرده است. به عبارت دیگر قیمت سهام آنها متناسب با رشد قیمت‌های جهانی افزایش پیدا کرده است. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: گروه روی در بلندمدت ممکن است رشدی را تجربه کند اما در کوتاه‌مدت در صورتی که اتفاق خاص جهانی موجب افزایش قیمت آن شود، می‌توان انتظار داشت قیمت سهام آنها نیز افزایش یابد. مگر اینکه اتفاق خیلی خارق‌العاده‌ای در قیمت روی جهانی اتفاق بیفتد که بعید است. زیرا قیمت‌ها در بورس متناسب با قیمت‌های جهانی رشد داشته‌اند و از بازارهای بین‌المللی عقب نیفتاده‌اند.
وی در پاسخ به این سوال که اگر قیمت‌های جهانی رشد پیدا کنند، کدام‌یک از فلزات اساسی افزایش بیشتری را تجربه خواهند کرد، گفت: اگر قیمت‌های جهانی باز هم در مسیر صعودی قرار بگیرند، دو گروه در فلزات اساسی می‌توانند مورد توجه باشند که از آن جمله می‌توان به گروه زغال‌سنگ و سنگ‌آهنی‌ها اشاره کرد.
اختری‌زاده با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد فلزات اساسی گروهی مطمئن در بازار سرمایه هستند، بیان کرد: در اوضاع و احوال نامناسب بورس، گروه پالایشی افت و خیزهای زیادی دارند، گروه خودرویی‌ها هم به طور تقریبی ۶-۵ماه است که افت داشته‌اند و در گروه‌های دیگر بازار نیز خبر خاصی نیست اما سهامداران گروه‌های فلزات اساسی در ۶-۵ ماه گذشته بهترین بازدهی و کمترین ضرر را کسب کرده‌اند.
این کارشناس درباره رشد گروه روی بیان کرد: برای نمونه قیمت هر سهم کروی در مدت ۶ماه از ۱۰۰ به ۲۵۰ تومان رسیده و به این ترتیب بازدهی بالای ۱۳۰-۱۲۰درصدی را تجربه کرده است اما در صورتی که قیمت‌های جهانی کمتر از میزان فعلی نشود افق بلندمدت گروه فلزی مثبت خواهد بود زیرا برخی عقیده دارند که از روی نمودارهای تکنیکال نرخ روی اشباع شده و به مقاومت ۲۳۵۰ رسیده که عبور از این مقطع بسیار سخت است.
اخترزاده گروه مس را دارای آینده مناسبی دانست و بیان کرد: در رشد قیمتی جهانی فلزات اساسی، فلز مس رشد چندانی نداشته است. با توجه به شرایط کنونی به نظر می‌رسد، در صورتی که مس با افزایش قیمت روبه‌رو شود، این فلز می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد و تولیدکنندگانی مثل شرکت ملی صنایع مس ایران بازدهی مناسبی را نصیب سهامداران‌شان کنند.

عوامل موثر بر قیمت فلزات اساسی
یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز معتقد است، آینده فلزات اساسی تا پایان سال به قیمت‌های جهانی آن بستگی دارد.
ندا بشیری با اشاره به عوامل موثر بر قیمت‌های جهانی اشاره کرد و گفت: در بورس فلزات لندن، هر چقدر میزان ذخایر فلزات پایین‌تر باشد، میزان تولید و عرضه این محصولات کمتر می‌شود و قیمت بالاتر می‌رود حتی مشروط به اینکه قیمت‌ها پیش‌بینی شده هم نباشد.
وی با اشاره به اینکه قیمت‌های فلزات اساسی در داخل کشور به قیمت‌های جهانی وابستگی زیادی دارد، بیان کرد: در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی، این گروه نیز در بازار سرمایه با رشد قیمتی روبه‌رو شد و سهام‌شان مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفت.
این کارشناس بازار سرمایه به عوامل داخلی اثرگذار بر بازار سرمایه نیز اشاره کرد و گفت: در صورتی که ساخت‌وساز و عملیات عمرانی دولت افزایش یابد، به مواد اولیه بیشتری نیاز خواهد بود و در نتیجه میزان فروش این محصولات هم بیشتر خواهد شد. با افزایش میزان فروش این‌گونه شرکت‌های بورسی، میزان درآمد آنها نیز با افزایش روبه‌رو می‌شود و سودآوری به دنبال خواهد داشت.

سخن آخر...
به منظور ارزیابی سهام شرکت‌های فعال در حوزه تولید فلزات اساسی و کانی‌های فلزی و سرمایه‌گذاری در آنها، ابتدا باید از پیش‌بینی‌های عرضه، تقاضا و قیمت‌های جهانی محصولات این شرکت‌ها اطلاع حاصل کرد و عوامل موثر بر آنها را شناخت.
در گام دوم نیز لازم است وضعیت شرکت‌های فعال در این صنعت به صورت مجزا ارزیابی شده و سپس با شناخت نقاط قوت و ضعف و ظرفیت هر یک از این شرکت‌ها، درباره سرمایه‌گذاری در سهام آنها تصمیم‌گیری شود. به بیانی دیگر سرمایه‌گذاری در گروه این دسته از شرکت‌ها به صرف بهبود قیمت‌های جهانی فلزات اساسی نظیر فولاد یا فلزات رنگین همچون مس، سرب و روی بدون در نظر گرفتن شرایط خاص هر شرکت می‌تواند سهامداران را با مخاطرات جدی روبه‌رو می‌کند.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار