Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد

اقتصاد ایران بلاتکلیف‌تر از پیش از برجام

هشدار تکان‌دهنده‌ای که محمدمهدی بهکیش اقتصاددان ایرانی به مسوولان داده و به آنها یادآور شده است که کارخانه‌داران ایرانی ترجیح می‌دهند سرمایه، تجهیزات و امکانات خود را به گرجستان و آذربایجان ببرند را باید گره تازه‌ای در کلاف سردرگم اقتصاد ایران دانست
اقتصاد ایران بلاتکلیف‌تر از پیش از برجام
سه شنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۱۶ - ۰۵:۱۸ |
کد خبر : ۱۰۹۴ |
اخبار بورسی و اقتصادی

در چنین وضعی که دولت یازدهم به دلیل فشارهای مالی ناشی از کمبود درآمد صادرات نفت به مالیات چشم دوخته است و در فضایی که سازمان تامین اجتماعی برای جبران کسری بودجه خود به کارخانه‌ها فشار می‌آورد، این فرار احتمالی توجیه پیدا می‌کند.

روزگار اقتصاد با توجه به نشانه تلخ یادشده به نظر می‌رسد حتی بدتر از دوره‌ای است که تحریم‌ها تشدید می‌شد. در آن فضای تحریمی و در شرایطی که دولت ناکارآمد دهم چوب حراج به ثروت ملی زد دست‌کم انتظارات در مسیری واقعی‌تر حرکت می‌کرد اما این روزها در حالی که رخدادهای بدتری در حوزه اقتصاد می‌افتد اما انتظارات مردم نیز بالا رفته است.

تجربه یک سال اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد و دولت یازدهم در بدترین چند راهی گیر افتاده است و تضادهای سازش‌ناپذیر سیاست داخلی کارها را پیچیده‌تر کرده است. دولت یازدهم نیک می‌داند که عبور دادن اقتصاد از وضع تاسفبار امروز جز با سازگاری بیشتر با اقتصاد جهانی ناممکن است که آن نیز پیامدهای خاص خود را دارد.

دولت می‌داند برای جذب سرمایه‌های خارجی باید ضمن اینکه برخی شفاف‌سازی‌ها را انجام دهد، باید به گروه‌ها و نهادهای قدرتمند سیاسی نیز پاسخ دهد که چرا چنین می‌اندیشد؟ سرمایه‌گذاران خارجی در یک سال سپری شده آمدند، دیدند و رفته‌اند که برگردند اما گویا انتظار برگشت سریع آنها را نباید در ذهن پرورش داد.

امریکایی‌ها به هر دلیل ترجیح‌ می‌دهند تا روزی که با ایران به تفاهم کامل نرسند همچنان از ابزارهای آزاردهنده اقتصادی استفاده کنند. آنها هرگز راضی نمی‌شوند در حالی که مناسباتشان با ایران به جای مطمئنی نرسیده و شرکت‌های آنها همچون شرکت‌های اروپایی، چینی، ژاپنی و کره‌ای در ایران فعالیت عادی داشته باشند، راه بقیه را هموار کنند.

رهبران احزاب حاکم بر امریکا ادعا می‌کنند که بهبود وضعیت اقتصادی ایران بدون آنکه برخی رفتارهای خاص ایران که آنها مدعی هستند هنوز به تحولات جهان در یک مسیر نیست باید متوقف شود. از طرف دیگر درداخل نیز مخالفان دولت حسن روحانی و مخالفان اصلاحات سازش‌ناپذیری خود را در برابر هر تحولی که نوعی تفاهم با امریکا را در ذات خود دارد و هر محدودیتی که بر برخی نهادها اعمال شود را نمی‌پذیرند. وقتی یکی از روحانیون بلندپایه سیاسی تا جایی پیش می‌رود که برای مخالفت با شرایط جدید بانکی خواستار خیزش عمومی مردم می‌شود معلوم است که کارها در داخل بدتر شده است.

به گزارش ساعت ۲۴، دور شدن هر چه بیشتر و افزایش شکاف سیاسی داخلی و واگرایی بیشتر احزاب قدرتمند و جناح‌های سیاسی دولت برخلاف روش و توصیه اقتصاددانان است که می‌گویند برای عبور از وضع فعلی نیاز به بازی برد – برد داخلی و اجماع سیاسی داریم. رخدادهای این روزها که لشکرکشی آشکار علیه دولت است و بی‌پناه ماندن دولت یازدهم موجب می‌شود که شرکت‌های خارجی این دولت را ضعیف دانسته و همکاری با آن را مشروط به انتخابات ۱۳۹۶ کنند. در مجموع به نظر می‌رسد شرایط اقتصاد ایران در حال حاضر حتی بدتر از یک سال پیش شده است و شاید تا بهار ۱۳۹۶ به مرحله توقف کامل فعالیت‌های داخلی به ویژه در صنعت برسیم.

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار