Search - EasyDiscuss
جستجو در سرویس های خبری
Search - Contacts
جستجو در اخبار
Search - News Feeds
Search - Web Links
Search - Tags

آزاد
یک کارگزار خبره اعلام کرد:

رابطه معکوس شاخص بورس ایران با ۱۴ شاخص مطرح دنیا / پیش بینی ۶ ماه آینده

یک کارگزار خبره با مقایسه شاخص بورس ایران با ۱۴ شاخص مطرح دنیا طی ۵ سال اخیر و چند متغیر داخلی ، جهت کلی شاخص بورس ایران در سال جاری را پیش بینی کرد.
رابطه معکوس شاخص بورس ایران با ۱۴ شاخص مطرح دنیا / پیش بینی ۶ ماه آینده
سه شنبه | ۱۳۹۵/۰۶/۱۶ - ۰۴:۴۳ |
کد خبر : ۱۰۸۹ |
اخبار بورسی و اقتصادی

فردین آقا بزرگی  با اشاره به روند نزولی شاخص بورس تهران در ماه های اخیر، اظهار داشت: در برابر بازدهی منفی 5.7 درصدی شاخص کل بورس ایران تا نیمه شهریور ، شاخص بورس های شناخته شده بین المللی روندی مثبت داشته اند. بدین ترتیب رابطه ای معکوس بین روند حرکت بورس ایران و خارج از کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: با بررسی و مقایسه روند حرکتی شاخص بورس های دنیا و ایران این فرضیه مطرح خواهد شد که تا پایان سال 95 نباید انتظاری برای رشد و صعود قیمت ها و شاخص داشته باشیم. اما اتخاذ تدابیر اقتصادی خاص از جمله تک نرخی کردن و آزادسازی نرخ ارزها می تواند به ایجاد شوک تقاضا در اقتصاد منتهی شود. این موضوع تاحدودی می تواند رکود حاکم بر اقتصاد ایران را بهبود بخشیده و به مرور زمان رونق اقتصادی ایجاد شود.

این کارگزار افزود: طی 5 ماه و نیم ابتدای سال جاری اکثر قریب به اتفاق بورس های مطرح و شاخص های آنها رشدی موزون همچون روند سال های صعودی گذشته داشته اند و در این بین تنها شاخص بورس تهران و فرابورس ایران دارای بازدهی منفی بیشتر از یک درصد بود. این درحالی است که سال 94 شاخص اکثر بورس های دنیا بجز بورس تهران و فرابورس ایران منفی بود و دو شاخص بورس تهران و فرابورس 27.5 و 21 درصد رشد کردند.

آقابزرگی ادامه داد: سال 93 نیز اکثر بورس های دنیا روندی مثبت داشته و شاخص بورس و فرابورس 20 و 12 درصد بازدهی منفی داشتند. اما سال 92 که تنها شاهد رشد قابل توجه شاخص نزدک آمریکا به میزان 33 درصد بودیم ، بورس تهران 105 درصد افزایش را تجربه کرد که یکی از به یادگارماندنی ترین بازدهی ها رقم زد. شاخص فرابورس نیز 74 درصد افزایش کرد.

به گفته وی سال 91 همسویی روند مثبت شاخص بورس تهران با سایر بورس ها ثبت شد اما به دلایلی منطقی همچون تورم ساختاری و کنترل و مدیریت نرخ ارز و ... افزایش شاخص در ایران بیش از سایر بورس ها بود.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده خاطر نشان کرد: به استثناء سال 94 که تصادفا بورس تهران با رشد مواجه و سایر بورس ها با کاهش رو برو بودند، روند حرکت اکثر شاخص بورس ها، منهای چین و هنگ کنگ که دستخوش حبابی کم نظیر در آن سال بودند، در سایر بورس ها شاهد روندی رو به رشد و آرام بودیم. به خصوص با درنظر گرفتن حجم معاملات و ارزش بازار ثبات آن بازارها تاحدودی تائید و ریسک سرمایه گذاری را در آن بورس ها کمتر نشان می دهد.

آقا بزرگی ادامه داد: اولین نتیجه ای که از آمار ارایه شده می توان گرفت این است که تقریبا بتای شاخص بورس ایران در مقایسه با سایر شاخص های مطرح دنیا معکوس است. بنابراین نمی توانیم انتظار داشته باشیم تا پایان سال 95 حرکت شاخص همچون سایر بورس ها در سایر کشورها مثبت باشد. مگر با اتخاذ تدابیری همچون آزاد کردن نرخ ارز که که در دستور کار دولت نیز است. این موضوع می تواند موجب جهش قیمتی ارزها شود.

به گفته وی با این همه تنها باید امیدوار بود که برای سال 96 با برنامه ریزی و بهبود وضعیت سودآوری شرکتها و صنایع ، آثار مثبت رشد قیمت سهام و شاخص را شاهد باشیم.

مطالب تکمیلی

telegram

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید

قیمت انس نقره به دلار

قیمت فلز مس به دلار

قیمت انس طلا به دلار

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت فلز روی به دلار